Letos těží lesníci až dvacetkrát více dřeva než před dvěma lety. Na vině jsou větrné i kůrovcové kalamity.
Dřevo je proto levné, lidé v Libereckém kraji si už dělají zásoby topiva na příští zimu.
Liberecký kraj – Vytěží, zpracují a nařežou na dvoumetrové kusy. Ty pak prodávají v ceně 350 korun za kubík. Kdo by to nebral? Lesáci začali loni v létě s prodejem kůrovcového dřeva.
Zájem byl veliký. V posledních týdnech ale ještě stoupl. Podle Lukáše Svačinky z Lesní správy Frýdlant o sto procent.
Jen od května se už prodalo asi 250 kubíků kalamitního dřeva. Podle Svačinky k tomu přispělo i výrazné snížení cen. „Těch důvodů je víc. Loni na jaře se ještě neprodávalo, začali jsme až na podzim a teď na jaře si lidé dělají zásoby na příští zimu. Pomohla tomu trochu i koronavirová krize, chlapi byli víc doma, a tak si často řekli, že alespoň připraví dřevo na zimu," popsal lesník.
Jeho slova doložil i Miroslav Janík z Jablonce nad Nisou který topí ve svém domku jak plynem, tak dřevem v krbových kamnech.
„Já jsem pracoval jen dopoledne, žena z domova, děti byly doma ze školy, takže dřeva ubývalo závratnou rychlostí. Za ty dva měsíce jsme ztopili, co jindy za celou zimu," potvrdil muž.
Nabídku lesních správ proto ocenil.
Řezané dřevo se v Libereckém kraji kromě Frýdlantu prodává ještě na lesních správách v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Ještědu.
Celý článek najdete v Deníku.