Na Krajském úřadě Ústeckého kraje se uskutečnilo úvodní jednání k projektu „Revitalizace hřebenových partií Krušných hor”. Za vedení kraje se jednání zúčastnil náměstek hejtmana Stanislav Rybák a radní Arno Fišera. Gestorem projektu je společnost Terra Natura.
Informoval o tom web Ústeckého kraje. „Obnovu poškozených lesních porostů v Krušných horách považuje kraj za jednu z priorit,” uvedl radní Arno Fišera, v jehož kompetenci je oblast životního prostředí, zemědělství a venkova.
„Naším záměrem je nasměrovat národní program obnovy lesů, jejichž porosty jsou poškozeny, do oblasti horních partií Krušných hor od Karlovarského kraje až po Ústecko. Tento dílčí projekt podpoří i zaměstnanost v regionu,” dodal radní. Podle odhadů by částka na obnovu Krušných hor mohla představovat i více než deset miliard korun a celý program by měl dlouhodobě zastřešit stát.
Podstatná část projektu se zabývá sanací půdního profilu nejvíce zasažených ploch a následně lesotechnickými opatřeními. Připravené plochy pak budou předávány k výsadbám vhodných dřevin. Při realizaci projektu se se počítá především s využitím místních pracovních sil.
Pracovní skupina pro revitalizaci Krušných hor v rámci svého jednání k projektu si v terénu prohlédla porosty Krušných hor v katastrech Klíny a Fláje.
Lesní porosty Krušných hor byly ve druhé polovině minulého století poškozeny zejména kyselými emisemi a partie s uschlými stromy byly osázeny smrkem pichlavým, který byl doporučován jako porost odolný emisím. Po dobu zhruba třiceti let to skutečně znamenalo obnovu lesních porostů.
Ministr Jurečka podpořil revitalizaci lesů Krušných hor
Lesy jsou však v současnosti napadeny a poškozeny houbou kloubnatkou smrkovou a stromy hynou. Přestože smrk pichlavý splnil svoji funkci jako náhradní dřevina, nyní je třeba intenzivněji začít s obnovou lesa smrkem ztepilým a smíšeným porostem, například s bukem, jeřábem a javorem.