logo Silvarium tisk

Název: Lesy jsou přístupné, ale nebezpečné
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 06.02.2007
Autor: Antonín Pelíšek
Rubrika: Jižní Čechy

V Jihočeském kraji skončil včera zákaz vstupu do lesů, polámané stromy ale dál hrozí pádem

Jižní Čechy - Chcete se levně zásobit palivovým dřevem po lednové kalamitě? Máte smůlu. V noci na včerejšek sice skončil pro veřejnost zákaz vstupu do lesů vyhlášený jako stav nouze. Vlastníci a správci lesů ale stále váhají, zda do nich pustí takzvané samovýrobce. Bojí se úrazů.
 Samovýroba paliva je nejlepší způsob, jak levně vyhřívat při dnešních cenách energie domácnosti. Správci lesa označí zájemcům lokalitu, kde mohou sami těžit. Ceny takového dřeva jsou přitom skoro symbolické. Od deseti do sedmdesáti korun za krychlový metr, zatímco pily prodávají dřevo na topení minimálně za desetinásobek.
 Na roční vytápění rodinného domu padne kolem dvaceti kubíků, cena za topení vyjde od dvou set do čtrnácti set korun, což se nedá srovnat s žádným jiným palivem. Přesto má systém vroubek. Zájemců zas není tolik a vlastníci lesů je k sobě zatím nechtějí pustit.
 "Se samovýrobou zatím počkáme. Nejdřív odtěžíme kalamitu," uvedl lesní správce společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice Josef Schoř.

I na venkově mají lidé kotle především na plyn

Jihočeští lesníci přitom tvrdí, že zájem o vytěžení palivového dřeva není u soukromníků nijak velký. Lidé zpohodlněli, navíc i na venkově je nejvíc kotelen dnes na plyn.
 Vstoupit do lesa, kde leží polomy, a těžit zde popraskané a napůl padlé stromy, je náročné i pro profesionály. Vneděli se na Českobudějovicku například těžce zranil sedmapadesátiletý muž, který se spolu se synem snažil zlikvidovat borovici u své chaty v oblasti rybníka Mrhal. Strom na něho spadl a poranil mu páteř a lebku.
 S největší opatrností musel včera těžit polomové dřevo i Václav Zázvorka, najatý českobudějovickými lesy na práce u Srubce. Kalamitu by podle něho měli likvidovat jen nejzkušenější lesáci.
Podle Josefa Schoře padlo při orkánu na osmnácti stech hektarech městských lesů 15 tisíc metrů krychlových dřeva, což se rovná dvouleté plánované těžbě. Největší škody mají Budějovice ve směru na jihozápad od města až k obci Třebín.
 Město Trhové Sviny spočítalo ztráty na polomech na čtyři miliony korun. Nic na tom nezmění ani to, že město má kotelnu na štěpky, a dokonce pomocí dřeva vyrábí i elektřinu, kterou prodává do sítě.
 "Hospodaříme spolu s Besednicí na patnácti stech hektarech lesa. Při kalamitě popadalo patnáct tisíc kubíků dřeva, proděláme na ní, i když dřevo dobře prodáme," odhadl starosta Trhových Svin Radislav Bušek.

Ceny dřeva ovlivňuje trh v Rakousku

Také zde ještě samovýrobce do lesů nepustili, likvidaci polomů jim dělá firma z Moravy. Práce v lesích je teď nebezpečná.
 Bušek tvrdí, že ceny dřeva ovlivňuje trh v sousedním Rakousku. Ačkoliv má město malý štěpkovač, je jejich kotelna závislá na palivu z okolních pil. Nakupují od nich odpad, jako kůru a kousky dřeva - tunu za čtyři sta korun nebo stejné množství štěpků za tisíc korun. Zatím jejich partneři smlouvy plní.
 Čeští odběratelé dřeva se i po letošní kalamitě stále bojí zahraniční konkurence. Předpokládají, že ceny by se mohly snížit až po zapojení firem těžících ve státních lesích, které zavalí pily obrovskou nabídkou suroviny. Podle odhadů spadly během několika hodin jen v jižních Čechách více než čtyři miliony metrů krychlových dřeva.

Foto popis: PRÁCE MÁ DOST. Václav Zázvorka likviduje polomy v lese mezi Srubcem a Ledenicemi na Budějovicku.
Foto Autor - Foto - MAFA - JAROSLAV SÝBEK

Regionální mutace Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě