logo Silvarium tisk

JAN VODIČKA

Ministerstvo zemědělství se snaží po zpackaném hledání nového šéfa Lesů ČR alespoň částečně napravit reputaci problémového státního podniku. Podle odborníků to ale situaci firmy nezlepší.

PRAHA Sotva ministr zemědělství Petr Bendl přiznal, že s hledáním nového šéfa státního podniku Lesy České republiky prozatím skoncoval, přišel jeho resort s novými opatřeními, kterými chce pošramocenou pověst Lesů napravit.

Bendl ve spolupráci s dozorčí radou podniku, který již pátý měsíc dočasně vede jeho ekonomický náměstek Michal Gaube, prosazuje, aby firma na svých internetových stránkách zveřejňovala veškerou smluvní dokumentaci k zakázkám nad 200 tisíc. Dozorčí rada podniku by také měla dohlížet na výdaje Lesů za informační technologie nebo právní služby podle nové metodiky, kterou pro ni má zpracovat Národní ekonomická rada vlády.

„Musí to ještě projít dozorčí radou, která se bude konat na konci měsíce,” sdělil LN předseda dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník a dodal, že podle dalšího chystaného opatření by měla nejnovější výroční zpráva podniku obsahovat srovnávací pasáž s hospodařením Bavorských státních lesů.

Podle odborníků z lesnictví slouží ministerské návrhy pouze ke zlepšení povědomí o firmě a její skutečné problémy nijak neřeší.

„Pokud ten podnik řídí lidé, kteří se podíleli na aférách, které jsme v minulosti okolo Lesů pozorovali, tak je zveřejňování smluv možná skvělá propagace, ale na problémech Lesů ani lesního hospodářství to nic nemění,” říká například prezident Asociace českých a moravských dřevo zpracovatelů Zdeněk Valný.

Přes zdání, které se snaží ministerstvo i Lesy samotné vyvolat, je situace v podniku i celém lesnictví napjatá. Na státní firmu se totiž valí jeden problém za druhým. Poté co Nejvyšší kontrolní úřad před rokem zjistil, že se v podniku zacházelo s veřejnými prostředky často velmi nehospodárně, přišlo podezření z vyvádění peněz z podniku přes předražené IT zakázky.

Podezření se týká zakázek na informační technologie, které od roku 2009 získávaly od Lesů společnosti Dynn a Time Import. Podnik firmám zakázky v celkové hodnotě přes jednu miliardu korun přihrával bez soutěže. Protikorupční policie, jejíž příslušníci v centrále podniku zasahovali letos v lednu, nyní prověřuje, jestli soutěže nebyly uměle nadhodnocené a nesloužily k vyvedení 350 milionů korun. Kromě IT zakázek se policie zabývá prodejem majetku v hodnotě dvou miliard korun.

Nepřehledná je situace také kolem postu ředitele. Vše začalo dosud nevysvětleným odstoupením dosavadního ředitele Svatopluka Sýkory. Přísně utajované hledání jeho nástupce ale po několika měsících skončilo fiaskem.

Stávající vedení podniku v čele s Gaubem opakuje, že firma je v nejlepší kondici, a pokračuje v zadávání stamilionových soutěží. Nedávno firma vypsala novou zakázku na dodávku IT služeb za téměř 100 milionů a za další tři miliony si nechá vypracovat posudek, jestli jde o účelně vynaložené prostředky.

V přípravě je obří tendr na právní služby za 400 milionů korun. Firma také pokračuje ve výběru nových těžařů na celkem 32 smluvních jednotkách, na nichž se uvolnil prostor po krachu těžařského kolosu Less& Forest.

„Je zajímavé, že s umístěním smluv Lesů na internet přichází ministerstvo zemědělství až poté, co podnik zadal obří zakázky nebo se k tomu chystá,” říká Valný, který je sám dlouhodobým kritikem Lesů. Opoměrech ve firmě podle něj svědčí i jmenování Jiřího Červenky na pozici správního ředitele. Červenka, který nemá s lesnictvím žádné zkušenosti, dříve působil jako poradce exministra vnitra Ivana Langera.

Postup obří státní firmy navíc podle expertů destabilizuje celý obor. Dokazuje to případ krachu bývalé dřevařské jedničky Less&Forest. Nejméně polovina ze 4500 závazků padlé firmy jde podle deníku Aktuálně.cz za drobnými živnostníky a podnikateli, kteří pro firmu pracovali jako subdodavatelé.

Neutěšená situace je podle kritiků důsledkem chybné koncepce obchodování se státním dřívím, kterou prosazuje takzvaná Dřevěná kniha. Podle ní vypisují Lesy na těžbu dřeva pětileté tendry v podobě komplexních zakázek. Vítěz na území sází nové stromy, těží staré a sám je i prodává. Část ale nabízí v aukcích menším zpracovatelům.

Systém vyhovuje Lesům, firmy v dřevařství ale ruinuje, protože je nutí nastřelovat cenu, za kterou dřevo od Lesů kupují, a zároveň osekávat náklady na sázení nových stromků.

***

Majetek státního podniku Lesy ČR:

zhruba 1 bilion korun

* podnik obhospodařuje zhruba polovinu lesů v Česku

* stará se o třetinu délky vodních toků a bystřin

* do jeho majetku patří přes 4500 budov a 319 kulturních památek

Zdroj: Lesy ČR

 

Hospodaření Lesů ČR

zisk podniku v letech (v mld. Kč)

2000     0,85

2001     0,84

2002     0,54

2003     0,18

2004     0,5

2005     1,04

2006     2,29

2007     0,5

2008     0,7

2009     0,78

2010     3,16

2011     5,27

2012 (leden až listopad, odhad na celý rok je 5,5 mld. Kč) 5,4

 

Peněžní majetek Lesů ČR (k 30. 9. 2012)

Peněžní ústav/správce hodnota prostředků (v mil. Kč)

Česká spořitelna, a. s. 167,1

ČP INVEST investiční společnost, a. s. 49,5

ČSOB 1308,1

ING Investment Management (ČR), a. s. 556,3

J&T Banka, a. s. 2697

Komerční banka, a. s. 1509,6

Poštová banka, a. s. 900

PPF Banka, a. s. 4000

Privatbanka, a. s. 1001,7

Raiffeisenbank, a. s. 3605,2

Celkový součet 15 794,5

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě