Zhruba tři miliony korun požaduje firma Lesy České republiky po radnici Dolní Poustevny na Děčínsku. Město podle Lesů několik let neoprávněně těžilo dřevo na pozemcích státu a to pak prodávalo.
„Škodu, kterou nám Dolní Poustevna způsobila těžbou a prodejem dřeva, zatím počítáme, přesnou částku, o kterou budeme žádat, proto nedokáži v současné době říci, takže ty tři miliony jsou jen odhadem,“ uvedl šéf Lesní správy Rumburk Pavel Bik.
Na to, že Dolnopoustevenští těží neoprávněně na pozemcích Lesů, přišla rumburská správa při inventuře. „Na problém jsme nepřišli dřív, protože jak Dolní Poustevna, tak i my jsme hospodařili podle schváleného těžebního plánu. Až inventura odhalila, že některé pozemky nám v plánu chybí,“ poznamenal Bik.
Dolní Poustevna hospodařila zřejmě v dobré víře, že to dělá na svém. „Plán schvaloval krajský úřad, podle něj jsme hospodařili tak, jak nám ukládal zákon, a už jsme nezjišťovali, zda nám všechny historické pozemky stát převedl. Bohužel jsme netušili, že se zhruba třiceti hektary jsme neuspěli a že ty stále patří státu. Neodhalily to ani Lesy České republiky,“ uvádí bývalý starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.
Současný starosta Vladimír Tesařík podal na bývalé vedení, tedy i na Jemelku, trestní oznámení. Jakého trestného činu by se měli dopustit, ale nevěděl. „To musí kvalifikovat policie, klidně se svezu s předešlým vedením, protože i za mě se na pozemcích Lesů těžilo. Neměl jsem tušení, že nám nepatří,“ řekl starosta Tesařík. Dozvěděl se to od lesní správy. Tesařík vysvětlil, že chybou Dolní Poustevny bylo to, že si k 31. březnu 2013 neověřilo, které pozemky jí stát skutečně přiznal. To byl totiž termín, do kterého měly všechny obce a města čas na to, aby dokázaly, že z historického hlediska jim pozemky patří, a tudíž je mohly získat do vlastnictví.
Bývalý starosta Jemelka uvedl, že si žádného trestného činu není vědom. Poznamenal ještě, že rozpočet na úhradu škody městská kasa určitě bude mít a že lze s Lesy České republiky jednat i o splátkovém kalendáři.