logo Silvarium tisk

ČESKÝ TĚŠÍN / Lesní porosty na území Českého Těšína v sousedství přehrady Hrabina jdou k zemi.

Přestože vlastník - Lesy České republiky - neporušil zákon a těžbu provádí v souladu s lesním hospodářským plánem, který schválil krajský úřad, snaží se českotěšínská radnice další těžbu v atraktivní odpočinkové lokalitě omezit. Stejné problémy, jako se objevily s těžbou v  příměstských částech Českého Těšína, zaznamenali také zástupci všech okolních měst. A lidem, kteří zde žijí, se to právem nelíbí.

Lesy kácely více, než měly

V Českém Těšíně Lesy České republiky vykácely v odpočinkové lokalitě téměř dvojnásobně více stromů, než bylo domluveno. Navíc kácely dál i poté, co úředníci na problém přišli.

„Zjistili jsme, že místo předem dohodnutého 0,6 hektaru zmizely stromy z plochy zhruba hektaru, a i po tomto zjištění se kácelo. Takže si teď dotčené lokality pěkně hlídáme,” uvádí vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu Český Těšín Petr Nestrašil s tím, že státní podnik s městem neprojednal těžbu na podzim, jak měl.

Podle ochránců přírody dřevorubci doposud stínali zhruba osmdesáti až stoleté duby, habry, olše mezi přehradou a stavebninami, ale Lesy ČR si brousí zuby na nejstarší stromy na území města. Chtějí těžit dřevo, přinášející zisky, z druhé strany přehrady až ke kasárnám a v lese pod sídlištěm Hornická.

Zmizí pamětníci posledního krále?

„Zahájili jsme kroky nalezením možností v oblasti ochrany přírody k zabránění plošných těžeb kolem přehrady – v břehu směrem od ulice Ostravská po ulici Lípová, který také vlastník lesa plánuje vytěžit,” potvrzuje Nestrašil. Na pilu mohou tak putovat stromy, které si „pamatují” posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého nebo revoluční jaro roku 1848.

„Jedná se o nejstarší porosty v Českém Těšíně, ve stáří od 130 do 175 let, které podle lesního zákona již mohly být dávno vytěženy, protože jsou přestárlé a vlastník lesa tak přichází o finanční prostředky z prodeje dřevní hmoty,” říká Petr Nestrašil s tím, že se zde jedná o les zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí. Bohužel na jeho ochranu zákon nepamatuje.

Úředníci se snaží další těžbě zabránit, jelikož by Českotěšínští časem mohli přijít o unikátní lesní porost, který skutečně slouží jako park především obyvatelům okolních sídlišť. „U přehrady rostou mimo jiné nádherné duby a borovice vejmutovky. Tyto staré stromy mají půdochranný význam, dotváří ráz krajiny kolem vodní nádrže a v případě našeho města, které trpí velkou prašností, mají tito vzrostli jedinci velký význam. Mnohem větší než sazenice, které je mají nahradit,” tvrdí Nestrašil.

To také občanům vadí a na těžbu si stěžují. „Stromy byly zdravé a zelené. Okolí Těšínské přehrady je jednou z mála větších zelených ploch ve velmi zaprášeném regionu,” píše se v jednom z dopisů. Lidé poukazují také na skutečnost, že v parcích a na soukromých pozemcích je každý strom posuzován zvlášť a vlastníci musí mít k jeho pokácení povolení, které není jednoduché získat.

Povolení pro les není potřeba

V lese u přehrady byla provedena tzv. mýtní úmyslná těžba. Pro tuto těžbu musí být porost starší 80 let a nesmí vzniknout holina větší než jeden hektar. „Tyto podmínky z lesního zákona byly dodrženy. Průměr nebo obvod stromů v lese není zohledňován, na rozdíl od stromů rostoucích jinde. Jedinou podmínkou vyplývající z lesního zákona je povinnost vlastníka holinu po těžbě zalesnit do dvou let od kácení,” uvádí Nestrašil a dodává, že se nyní dohodli s vlastníkem na zastavení těžby, která byla plánována ještě ve větším rozsahu. Dle sdělení revírníka Lesů ČR bude zalesnění holin provedeno v letošním roce.

Se stejným nesouhlasem ze strany veřejnosti se setkala těžba v lese na Balinách. Jak se na kácení v přírodní rezervaci Velké doly dívají ochránci přírody? Co na to Lesy ČR a krajský úřad, který holoseč povolil? Čtete v příštím čísle Horizontu. Pokud se chcete s námi podělit o své postřehy z hospodaření Lesů ČR ve městech a v přírodní rezervaci v lokalitě mezi Českým Těšínem a Třincem, napište na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě