Zmapovat pozůstatky „středních“ lesů v porostech spravovaných Lesy ČR, navrhnout v nich lesnický management a založit síť vzorových objektů a výzkumných ploch je cílem společného projektu státního podniku a Mendelovy univerzity v Brně. Lesníci tak podporují ekologickou a ekonomickou hodnotu porostů a naplňují i Ždánické memorandum Memorandum o Ždánickém lese | Lesy České republiky, s. p..
Pěstování tak zvaného „středního“ nebo také „sdruženého“ lesa patřilo v minulosti k hospodářským tvarům využívaným zejména v soukromých porostech menších výměr. Tvořila ho dvě patra, první
s výhony vyrostlými z kořenů nebo pařezů zvanými výmladky a druhé se stromy „vysokého“ lesa. Kombinovaly se v něm dva způsoby obnovy a při těžbě se vždy odstranily výmladky spolu
s nejkvalitnějšími stromy. Les tak poskytoval nejen palivo, ale i kvalitní kulatinové dříví. Postupem času se od tohoto hospodářského tvaru upustilo pravděpodobně proto, že bylo náročné ho obnovovat
a udržet. V některých místech, jako třeba ve Ždánickém lese, se ale jeho zbytky dochovaly.
Lesy ČR věnují „střednímu“ lesu pozornost v rámci své Grantové služby, která podporuje výzkumné
a inovativní projekty zaměřené na provozní praxi. Projekt nazvaný „Obnova hospodaření tvarem lesa středního v kategorii lesa zvláštního určení“ zpracovává Mendelova univerzita v Brně (http://strednilesy.mendelu.cz/).
„Mapujeme s lesníky pozůstatky středního lesa v celé České republice. Na třech vhodných lokalitách, které jsou více chráněné, založíme vzorové objekty s novým lesnickým managementem středního lesa v moderním pojetí. Skloubí se tak požadavky ochrany přírody, lesního hospodaření i veřejnosti,“ řekl Jan Kadavý z Mendelovy univerzity v Brně a pokračoval: „Těší mě rozhodnutí lesníků vrátit se k tomuto modelu a ve změněných klimatických podmínkách podpořit stabilitu a udržitelnost porostů“.
Projekt začal ve Ždánickém lese v loňském roce. „Tento hospodářský model je jedním z mnoha, které tam uplatníme. Aktivně tak naplňujeme uzavřené memorandum,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a dodal: „Výsledky neuvidíme okamžitě, ale až s odstupem několika let po provedení konkrétního zásahu. V lesnictví to jinak nejde“.
Lesy České republiky podporují v rámci své Grantové služby výzkumné a inovativní projekty zaměřené na provozní témata a potřeby lesnické, vodohospodářské a myslivecké praxe. Na sedmileté období 2023 až 2029 podnik vyčlenil 120 milionů korun a prioritní témata zveřejnil v koncepci aplikovaného výzkumu Koncepce-aplikovaneho-vyzkumu-GS-LCR_-2023-2029.pdf.
TZ Lesy ČR