logo Silvarium tisk

Zmapovat pozůstatky „středních“ lesů v porostech spravovaných Lesy ČR, navrhnout v nich lesnický management a založit síť vzorových objektů a výzkumných ploch je cílem společného projektu státního podniku a Mendelovy univerzity v Brně.  Lesníci tak podporují ekologickou a ekonomickou hodnotu porostů a naplňují i Ždánické memorandum Memorandum o Ždánickém lese | Lesy České republiky, s. p..

Pěstování tak zvaného „středního“ nebo také „sdruženého“ lesa patřilo v minulosti k hospodářským tvarům využívaným zejména v soukromých porostech menších výměr. Tvořila ho dvě patra, první
s výhony vyrostlými z kořenů nebo pařezů zvanými výmladky a druhé se stromy „vysokého“ lesa. Kombinovaly se v něm dva způsoby obnovy a při těžbě se vždy odstranily výmladky spolu
s nejkvalitnějšími stromy. Les tak poskytoval nejen palivo, ale i kvalitní kulatinové dříví. Postupem času se od tohoto hospodářského tvaru upustilo pravděpodobně proto, že bylo náročné ho obnovovat
a udržet. V některých místech, jako třeba ve Ždánickém lese, se ale jeho zbytky dochovaly.

Lesy ČR věnují „střednímu“ lesu pozornost v rámci své Grantové služby, která podporuje výzkumné
a inovativní projekty zaměřené na provozní praxi. Projekt nazvaný „Obnova hospodaření tvarem lesa středního v kategorii lesa zvláštního určení“ zpracovává Mendelova univerzita v Brně (http://strednilesy.mendelu.cz/).

„Mapujeme s lesníky pozůstatky středního lesa v celé České republice. Na třech vhodných lokalitách, které jsou více chráněné, založíme vzorové objekty s novým lesnickým managementem středního lesa v moderním pojetí. Skloubí se tak požadavky ochrany přírody, lesního hospodaření i veřejnosti,“ řekl Jan Kadavý z Mendelovy univerzity v Brně a pokračoval: „Těší mě rozhodnutí lesníků vrátit se k tomuto modelu a ve změněných klimatických podmínkách podpořit stabilitu a udržitelnost porostů“.

Projekt začal ve Ždánickém lese v loňském roce. „Tento hospodářský model je jedním z mnoha, které tam uplatníme. Aktivně tak naplňujeme uzavřené memorandum,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a dodal: „Výsledky neuvidíme okamžitě, ale až s odstupem několika let po provedení konkrétního zásahu. V lesnictví to jinak nejde“.

Lesy České republiky podporují v rámci své Grantové služby výzkumné a inovativní projekty zaměřené na provozní témata a potřeby lesnické, vodohospodářské a myslivecké praxe. Na sedmileté období 2023 až 2029 podnik vyčlenil 120 milionů korun a prioritní témata zveřejnil v koncepci aplikovaného výzkumu Koncepce-aplikovaneho-vyzkumu-GS-LCR_-2023-2029.pdf.  

TZ Lesy ČR

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě