JIŘÍ OLIVA
Po dvaceti letech se stal státní podnik Lesy ČR pro Hradec Králové spíše ostudou. Dlouhá řada skandálů a podezření z korupčního jednání vyústila do již druhého zásahu ÚOOZ na ředitelství Lesů ČR. Současný stav je však jen vyústěním dlouhodobého úpadku jak odbornosti, tak morálních zásad ve všech patrech politiky.
Vývoj dokumentují i rostoucí objemy problematických zakázek, počínaje téměř neviditelnými reklamami za desítky milionů korun v roce 2004 až po neúčelné zakázky v oblasti IT v hodnotě 1,3 mld. Kč v letech 2009 – 2013, jejichž předražení jsou odhadována na dvacetinásobek. Opravdovými lahůdkami jsou pokus o nákuppilyPteníza900 mil. Kč, která po zmaření tohoto záměru byla prodána za 40 mil., sponzorský dar 4,5 mil. Kč na vydání zvěřinové kuchařky, kterou nikdo nikdy neviděl, vypracování etického kodexu za 2 mil. Kč firmou lobisty Ivo Rittiga, sponzorování golfových turnajů či summitu NATOmilionovýmičástkamiatd. Boj proti těmto nepravostem připomíná boj s větrnými mlýny. Na některé jsem podal trestní oznámení, výhrady vznesl i NKÚ. Marně. Politické krytí evidentních lumpáren bylo neprůstřelné bez ohledu na to, zda vládl kabinet levicový či pravicový. Bohužel, nikdo jiný než vláda nemá vůči Lesům ČR kompetenci nepravostem zabránit.
Z tohoto pohledu je aktivita ÚOOZ společensky velmi žádoucí. Podmínkou však je, aby se nezastavila u prošetřovaných kauz a věnovala pozornost i dobám ministrů zemědělství Palase, Zgarby či Šebesty a lobbistům, kteří se smějí na svých přímořských dovolených. Pokud by obvinění zůstala u jednoho neoprávněného sledování osob a trafik čtyř rebelujících poslanců ODS, pak by podezření zpolitickéobjednávkybylovíc než hmatatelné. Možnost zneužití ÚOOZ pro likvidaci politických protivníků by pak byla pro společnost tou nejhorší zprávou. Teprve další vývoj kauz nám proto ukáže, zda je činnost ÚOOZ pro naši demokracii v tomto případě prospěšná nebo smrtící.