Oto Kaděrka
Bydlím na dědině, kde do lesa je co by kamenem dohodil. Tedy není možno nezaznamenat, že se Lesům České republiky už zase nepodařilo najít někoho, kdo bude za ně v lese kácet a dřevo prodávat, a nebo naopak... ?
V otázce správy lesního hospodářství si kladu několik otázek.
Otázka první: „Proč když mi něco patří se o to nedokážu postarat, když jsem zcela při síle ?” Myslím si, že forma prodeje lesa ať již na stojato či naležato je úplně jedno, když prodává ten kdo ví a zná a nemá zájem nikoho v řetězci šidit a už ne vůbec Lesy ČR. Tedy je to vše jen o lidech, kteří danou práci vykonávají.Tedy pochybuji o těch, kteří se o les jako majitelé starají.
Otázka druhá : „ Proč když mám všechny znalosti a předpoklady jsem schopen naskočit na nejvyšší nabídku?” Domnívám se, že Lesy ČR při uzavírání smlouvy se společností Less & Forest musely s takřka jistotou vědět, že ceny nabídnuté nejsou cenami reálnými. Tedy se domnívám, že lidé z Lesy ČR nebudou těmi, kteří by tam měli být a spravovat takto majetek, jsou buď úplatní a nebo neznalí.
Otázka třetí : „Proč státní podnik Lesy ČR vědomě podporuje švarcsystém?” Skutečnost je totiž taková, že Less & Forest si na většinu (ne-li na všechny práce spojené s těžbou a přiblížením do místa finální nakládky) najímá vesnické IČaře, kteří svými pilami a svými traktory veškerou faktickou těžbu vykonají. Tedy je státem tolerovaný systém, který je jinde „ z gustem” potírán.
Otázka čtvrtá :” Kdo je nejvíce postižen nereálnou smlouvou mezi Lesy ČR a Less & Forest?” Je to jednoznačně ten, kdo vykoná tu práci v lese samotném, tedy ten dřevorubec - IČař, který ve finále nemá ani prostředky, ani chuť a mnohdy ani povědomí o tom, že by se měl někde přihlásit ke konkursnímu řízení a když není plátce DPH, což skoro žádný z nich není tak se na to vykašle, protože přijde jen o to co za poslední dva měsíce vyfakturoval a pro jednoduchost sebou vedeným účetnictvím faktury prostě vyhodí.A tak nějak se těší až za ním prijde. Státní podnik Lesy ČR a stát se z nějakého propadu v tržbách v řádu miliard vylže a pro další případnou ztrátu nachystá třeba vyšší daně.
Otázka páta : „ Kdo přijde za dřevorubcem IČařem až Lesy ČR si vyberou dalšího nešťastníka, který buď neví nebo zaplatí.... ?” No přijde zase ten lesník, polesný, hajný – je jedno jak se mu kde říká, který už to dělal za lesního závodu Lesů ČR před x lety a dělá stejnou práci tu pro Petra tu pro Pavla dle toho, kdo je v Hradci vybrán.
Otázka šestá : „Proč stát tak dlouho mlčel?” Jak je možné, že Lesy ČR a všechny návazné státní instituce mlčely, když věděly, že Less & Forest je v dluhu, který více jak dvacetinásobně přesahuje jeho vlastní jmění. Věřím, že to bylo organizované, jelikož jak je v kraji zvykem sletí se obhájci Less & Forest budou u soudu dokazovat neúmysl. Já být soudcem, tak odsoudím Lesy ČR za úmyslné poškození těch na začátku – dřevorubců.
S tím vši co je výše popsáno souvisí i celkový obraz Lesů ČR, který je prezentován v mediích jako obraz zdravé , dravé společnosti, která v novinách lidem sděluje formou inzerce, že v lese rostou mimo stromů i houby. Je schopna se vystavovat na obrazovkách sportovních utkání jako mecenáš snad všech jen trochu viditelných sportů. Prostě jsou vydávány zcela nesmyslné prostředky na propagaci a reklamu něčeho co reklamu vůbec ale vůbec nepotřebuje. Je to stejné, jako kdyby Český hydrometeorologický ústav měl na komerční televizi reklamu, že v létě je teplo a v zimě zima. Ovšem jisté je jedno, reklamním společnosti a nákupčí mediálního času by měli daleko méně „provizí” pro politické strany, které Lesy ČR prostřednictvím řídících orgánů společností sají. Ovšem málokdo si uvědomí, že nejvíce jsou postiženi ti první v řadě, fyzické osoby IČaři, kterým zbývá jen ta bolest, když si říkají, že zase dělali pro někoho, kdo jim jako před lety za dva měsíce tvrdé práce v lese nezaplatil.