Lesnické povolání bývá v českých filmech vykresleno skoro až idylicky. Stačí si vzpomenout na lesníka Horynu ze seriálu Přátelé Zeleného údolí z roku 1980 nebo na Josefa Beka s písní Hajný je lesa pán z pohádkového muzikálu Ať žijí duchové. Podle těchto předloh to vypadá, že lesník hlavně chodí po svém revíru, po boku má věrného jezevčíka, nakrmí daňky a srnky, pokácí nebo zasadí strom a užívá si harmonického prostředí.
Skutečnost je však těmto představám vzdálená. Správce lesa se musí při péči o svůj revír řídit desítkami právních předpisů, které se týkají nejen lesa, myslivosti nebo ochrany přírody, ale také zákony o obchodních korporacích, o obcích nebo občanským zákoníkem.
„Hospodaření v lese zahrnuje použití reprodukčního materiálu lesních dřevin, obnovu a výchovu porostů, ochranu lesa, těžbu dříví a lesní dopravu, ale i preventivní činnost k předcházení nebezpečí lavin,vzniku svahových sesuvů, povodňových vln, zajišťování ochranné služby v lesích při obecním užívání lesů občany nebo vedení lesní hospodářské evidence," vypočítává hlavní úkony lesníků Jana Divišová, tisková mluvčí Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR.
Celý článek najdete v HN.