logo Silvarium tisk

Jeseník 4. srpna (ČTK) - Obnovit původní horskou vegetaci v Jeseníkách se pokouší lesníci. Ze dvou vrcholů v chráněné krajinné oblasti zkušebně odstranili borovici kleč, která v jesenickém pohoří zřejmě není původní dřevinou. Odborníci nyní budou sledovat, jak se jesenická příroda se změnou vyrovná, a poté rozhodnou o dalším postupu. Projekt bude stát zhruba tři miliony korun a je spolufinancován ministerstvem životního prostředí a evropskými fondy.

Hana Komárková ze státního podniku Lesy ČR dnes ČTK řekla, že borovice kleč byla odtěžena z vrcholů Šerák a Keprník. "Kleč byla z vrcholu Šeráku odstraněna na 1,15 hektaru. Na plachtách se dopravila k přístupové cestě a následně odvezla traktorem s vyvážecím vozíkem. Z hektarové výměry na Keprníku vynášel vytěženou kleč vrtulník," uvedla. Transportováno bylo celkem 1500 metrů krychlových dřevní hmoty, tedy přibližně 290 tun.

Odborníci upozornili, že až čas ukáže, zda se mezi vrcholy Šerák a Keprník obnoví původní vegetace arkto-alpinských trávníků. "Za dalších pět let upravené plochy opět prozkoumáme a získaná data využijeme k jednání o možné realizaci dalších projektů," uvedl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Součástí projektu je monitoring šesti desítek trvalých výzkumných ploch, ze kterých byla borovice kleč odstraněna. Porovnány budou se stavem nezalesněných ploch a krajinou zarostlou borovicí klečí.

Původnost borovice kleče v Jeseníkách dosud nebyla jednoznačně prokázána. Odborníci soudí, že její výskyt souvisí s dřívější výsadbou. Lesníci na přelomu 19. a 20. století v nejvyšších polohách Jeseníků po vzoru alpských kolegů uměle vysadili borovici kleč, aby zabránili sesuvům půdy a sněhových lavin. Tímto způsobem se snažili obnovit přirozenou horní hranici lesa sníženou pastvinami.

Převážná část zalesňovacích prací spadá do let 1874 až 1928. Kleči se v podmínkách Jeseníků daří a brzy splnila očekávání lesníků. Nyní v Jeseníkách roste na ploše o velikosti zhruba 142 hektarů a pokrývá necelých 13 procent území nad horní hranicí lesa. Odborníci v posledních letech diskutují o tom, zda tato nepůvodní dřevina neohrožuje vzácné horské biotopy.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě