HORA SVATÉHO ŠEBESTIÁNA (tka) Obnovit rašeliniště na vrcholcích Krušných hor pomůže česko-německý projekt, který po jeho dokončení představili pracovníci Lesů ČR. Ti spolu se saskými kolegy připravili plán, jak díky dotaci 1 milion eur na zhruba 210 hektarech zadržovat vodu a svádět ji do rašelinišť.
Kvůli tomu bylo třeba nejprve uzavřít umělé odvodňovací příkopy a naopak postavit nová hrazení. „Srážková voda se tak v rašeliništích zadrží a okamžitě neodteče. Rašeliniště pak mají možnost se hloubkově zamokřit a vytvořit zásadní předpoklad pro tvorbu nové rašeliny. Technickými prostředky se nám podařilo na našem území obnovit podmínky pro budoucí regeneraci jednoho rašeliniště, celý projekt ale přispěl k zachování dvanácti,” přiblížil šéf Krajského ředitelství Lesů ČR Teplice Zdeněk Růžek.
Už nyní, krátce po dokončení prací, je viditelně patrné zvýšení hladiny vody v rašeliništích. Ta byla kvůli těžbě rašeliny a lesnímu hospodaření odvodňována už od začátku 18. století. Úbytek vody, a tím i rašelinišť, se snaží lesníci v poslední době zabrzdit. Během necelých tří staletí totiž vymizelo několik druhů rostlin a živočichů, které jsou pro rašeliniště typické, a další dnes jsou na pokraji vyhynutí.
„Současná péče přispěla k zachování důležitého životního prostoru třeba pro ohroženého tetřívka obecného,” upozornil na vedlejší efekt obnovy rašelinišť mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Přirozeně se přitom rozšiřuje i samotný rašeliník, který je pro rozvoj území důležitý. Jedna rostlinka v sobě udrží třicetkrát víc vody, než kolik je její vlastní objem.
Lesy ČR při obnově rašelinišť využily těžkou techniku. Další vývoj rašelinišť už teď ale bude na přirozeném vývoji. Než se původní stav obnoví, přitom potrvá ještě hodně dlouho. Za rok totiž přibývá jen jeden milimetr vrstvy rašeliny.
„Podařilo se nám obnovit podmínky pro regeneraci jednoho a přispět k udržení podmínek pro 12 rašelinišť.” Zdeněk Růžek, Lesy ČR