PETR KRŇÁVEK
Nyní kleč, která byla vysazena na přelomu 19. a 20. století, roste na ploše 142 hektarů. Pokrývá osminu území nad horní hranicí lesa
Jeseníky – V nejvyšších partiích Jeseníků pracují v těchto dnech lesní dělníci s pilami. Na vrcholcích Šeráku a Keprníku likvidují část porostů borovice kleče. V přísně chráněné lokalitě to má napomoci zachovat ohrožené druhy rostlin a živočichů.
„Cílem projektu je redukovat kleč ve vybraných lokalitách, šetrně odstranit vyřezanou biomasu a monitorovat vliv zásahu na druhovou rozmanitost,” shrnul mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.
Pracovníci vyřezali kleč z plochy o velikosti přesahující jeden hektar z vrcholu Šeráku a ze čtyř plošek o celkové výměře jeden hektar z hory Keprník.
Odřezané keře dělníci přitahují na plochy, ze kterých budou transportovány mimo nejpřísněji chráněné území a odvezeny.
Rostlinnou hmotu z vrcholu Šeráku přepraví lehká vyvážecí souprava. „Biomasa z lokality Keprník bude vzhledem ke špatné dostupnosti transportována za pomoci vrtulníku na dočasné úložiště na Červenohorském sedle,” přiblížil Zbyněk Boublík.
Borovici kleč v nejvyšších částech Jeseníků vysadili lesníci na konci 19. a začátku 20. století. Chtěli tak obnovit horní hranici lesa, kterou snížila pastva skotu, regulovat odtok vody a ochránit půdu proti erozi a předejít vzniku lavin.
Dnes kleč roste na ploše 142 hektarů. Pokrývá tak osminu území nad horní hranicí lesa. Na řadu silně či kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů v nejvyšších partiích Jeseníků má však negativní vliv.
Patří mezi ně například jestřábník alpský, violka sudetská nebo hořec tečkovaný, který roste pouze v Jeseníkách. Na tyto rostliny jsou vázáni také horští motýli. Kosodřevina roste i v místech, kde by jinak hnízdila chráněná linduška horská.
„Borovice kleč je silný konkurent. Vytěsňuje původní jesenické druhy rostlin, ale i živočichů,” shrnul botanik Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.
Problematikou kleče v Jeseníkách se zabývaly dvě odborné studie. Na jejich základě byla vytipována místa, kde je existence kleče nejvíce problematická z hlediska ochrany přírody a kde zároveň její odstranění nepředstavuje riziko z pohledu lesního hospodaření. Na těch lesníci porosty redukují.
Odborníci budou lokality v nejvyšších partiích hor zarostlé klečí, místa vyřezaná i ta bezlesá několik let sledovat. Chtějí tak získat informace o dalším vývoji ploch, z nichž bude možné v budoucnu kosodřevinu odstranit.