logo Silvarium tisk

Z jihomoravských lesů se loni vytěžilo 3,8 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, což je proti roku 2019 nárůst o 12 procent. Těžba jehličnatých dřevin vzrostla o 13,4 procenta, listnatých dřevin vytěžili lesníci o 9,4 procenta méně. Zpracovali 3, 7 milionu metrů krychlových z nahodilé těžby, z toho tři čtvrtiny tvořilo dřevo vytěžené z důvodu hmyzové kalamity. Rozloha lesních pozemků představovala ke konci roku 201 800 hektarů s podílem na republikovém celku 7,5 procenta, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Objem vytěženého dřeva v Jihomoravském kraji od roku 2017 narůstá. Největší meziroční navýšení bylo v roce 2018, kdy se vytěžilo 2,4 milionu metrů krychlových. Loni to bylo 3,8 milionu s meziročním nárůstem o 406 600 metrů krychlových.

„Ve struktuře vytěženého jehličnatého dřeva podle druhu převažuje dřevo smrkové s podílem 88,9 procenta, dřevo borovice představuje 7,1 procenta. Loni se smrkového dřeva vytěžilo 3,2 milionu metrů krychlových, což je v mezikrajském porovnání čtvrtý největší objem. Nejvýznamnějším producentem smrkového dřeva je Vysočina. Dřeva borovice se v Jihomoravském kraji vytěžilo 254 400 metrů krychlových, to je mezi kraji druhý největší objem. Prvenství drží Jihočeský kraj,“ uvedla Jindřiška Svobodová z ČSÚ.

Listnatých dřevin se na jižní Moravě vytěžilo 198 000 metrů krychlových. Tento objem je mezi kraji třetí největší. V produkci dubového dřeva však Jihomoravský kraj drží prvenství, těžba činila 68 100 metrů krychlových.

Objem zpracované nahodilé těžby dřeva představoval 3,7 milionu metrů krychlových, v roce předchozím to bylo o 434 500 méně. Z důvodu živelných příčin lesníci zpracovali 230 400 metrů krychlových, kvůli hmyzové kalamitě 2,8 milionu.

Rozloha zalesněné půdy v Jihomoravském kraji se třetím rokem navyšuje. V roce 2019 bylo zalesněno celkem 3 855 hektarů půdy, což je více jak dvojnásobek hodnoty z roku 2018. Loňská zalesněná plocha, která činila 4 500 hektarů, je v mezikrajském srovnání po kraji Vysočina druhá největší. V Jihomoravském kraji byly při výsadbě upřednostněny listnaté dřeviny s podílem na celku 60,2 procenta. Listnaté dřeviny byly vysazeny na 2 709 hektarech, z toho dub tvořil 37,8 procenta. Jehličnany byly vysazeny na 1 792 hektarech, z toho 1 037 hektarů zabíral smrk a 363 hektarů borovice. Celková částka ohodnocených škod, které loni v jihomoravských lesích způsobila zvěř, představovala 3,1 milionu korun, což je 94,3 procenta skutečnosti předchozího roku.

Těžba dříví dosáhla loni v celé republice rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině šlo o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Nejvíce se vytěžilo na Vysočině a v Jihočeském kraji. Dle vývoje lze usuzovat, že tempo růstu těžby dřeva zpomaluje v moravských krajích a naopak zrychluje v Čechách včetně severních oblastí.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě