Lenka BLAŽEJOVÁ, moderátorka
Lesníci musejí skončit s rozsáhlým kácením příměstských lesů na Těšínsku. Kvůli ovzduší se proti tomu postavily tamní radnice, které se bály takzvaných holosečí. Nakonec je podpořilo ministerstvo životního prostředí. Jak zjistil reportér Stanislav Janalík, oddechli si hlavně někteří pamětníci.
Stanislav JANALÍK, redaktor
Řev motorové pily u Těšínské přehrady ustal. Oddechla si i 75 letá Markéta Molišová. Pro některé stromy, v jejichž korunách se schovávala, když byla malá, už ale bylo pozdě.
Markéta MOLIŠOVÁ
To je opravdu strašně pro tu duši těžké. A těžko se s tím prostě smiřuji. Tam jsou opravdu velké staré stromy, které vlastně nám tady přispívají kyslíkem, protože Těšín je velice znečištěná oblast.
Stanislav JANALÍK, redaktor
Podobný problém jako v Českém Těšíně řešily radnice v Třinci nebo Havířově. V boji za příměstské lesy se na jejich stranu nakonec postavilo ministerstvo životního prostředí. Jednání s Lesy České republiky přineslo dlouho očekávaný zlom.
Tomáš Jan PODIVÍNSKÝ, ministr životního prostředí
Bylo nám přislíbeno, že v dotčených městech Moravskoslezského kraje nebudou prováděny holoseče a města se budou moci účastnit plánů těžby a hospodaření.
Stanislav JANALÍK, redaktor
Potvrzuje úřadující ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský. Státní fond životního prostředí navíc pošle na zvelebení příměstských lesů v budoucnu peníze.
Tomáš Jan PODIVÍNSKÝ, ministr životního prostředí
Vypíšeme nový národní program, který se jmenuje Příměstské lesy pro občany a bude financovat takovou tu drobnou infrastrukturu typu laviček, přístřešků, zpevnění cest pro cyklisty a pro pěší.
Stanislav JANALÍK, redaktor
Oblíbená rekreační místa tak lidem z městských sídlišť v budoucnu nabídnou modernější zázemí. Stanislav Janalík, Těšínsko.