PETR ŠKOTKO
Strakonice – Národní park Šumava si u Měšťanského pivovaru Strakonice objednal výrobu borůvkového piva. „Muselo být vyrobené čistě na přírodní bázi a borůvky nesměly být nahrazeny umělými látkami,” říká sládková DagmarVlková.
Výsledné pivo je syté fialové barvy s hustou bílou pěnou, voní silně borůvkami, přitom si zachovává lahodně hořkou chuť piva.
Na Šumavu zamíří i další pivo ze Strakonic. O jeho chuti a síle zatím není rozhodnuto. Jisté je, že se bude vybírat z několika druhů piv, které se vyrábí v pivovaru Dudák. Vybírat se bude dnes odpoledne přímo ve strakonickém pivovaru. Rozhodnou samotní šumavští lesníci při slavnostní degustaci. „Zhruba třicítka lesníků dostane slepé vzorky různých strakonických piv. Podle chuti, vůně, barvy, plnosti, pěny i podle celkového dojmu, vyberou správné pivo pro Šumavu,” tvrdí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKOŠumava.
Jaké pivo lesníci vybrali bude jasné po degustaci. Do výběru jména piva se může zapojit veřejnost a poslat návrh. Název vybere odborná porota a výherce čeká odměna.
Šumavské borůvkové ze Strakonic:
Základem je světlé výčepní pivo, uvařené ze světlého sladu plzeňského typu a speciálního bavorského sladu. Varní proces trvá osm hodin a chmeleno je ve třech dávkách žateckým chmelem. Použity jsou tři odrůdy Žateckého chmele, Žatecký červený poloraňák, Sládek a Premiant. Každá z těchto odrůd dává pivu specifické vlastnosti. Největší poměr je Žateckého červeného poloraňáku, jeho jemná, příjemná hořkost, která pobízí k dalšímu napití, je v plné harmonii s borůvkovou příchutí.