Den po Velikonočním pondělí – 2. dubna, uspořádala Střední lesnická škola v Hranicích ve své velké audiovizuální učebně, společně s Českou lesnickou společností a pražskou Českou zemědělskou univerzitou – fakultou lesnickou a dřevařskou, celostátní seminář na téma Bezpečnost práce a kvalifikace pracovníků v lesním hospodářství. V rámci celoživotního vzdělávání byla tato akce akreditovaná u MVČR jako program průběžného vzdělávání pracovníků veřejné správy. Semináře se zúčastnili zástupci lesnických organizací, OSVČ a státní správy (ministerstva zemědělství ČR, Krajského úřadu Olomouckého kraje), Státního úřadu inspekce práce, učitelé středních i vysokých škol a žáci třídy 4. C z naší školy.
Smyslem celého semináře bylo poukázat na vážnou situaci při výkonu lesnických prací, hlavně těžby a soustřeďování dříví, a následného vzniku pracovních úrazů. Ve venkovském prostředí představuje lesní hospodářství významný a zvláště v pohraničí jediný zdroj zaměstnání. Zákon č. 455/1991 Sb; o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) uvádí těžbu dřeva, soustřeďování dříví, odvoz a manipulaci dříví jako činnost volnou, bez ohledu na nutnost odborných znalostí nebo kvalifikaci pro vykonávanou činnost. V důsledku toho byla dána možnost osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), často bez praktických zkušeností, znalostí pracovních postupů a jiných dovedností, pracovat ve vysoce rizikových pracích prováděných v lesních porostech. Dnes můžeme konstatovat, že to přineslo vysokou četnost pracovních úrazů, a to i smrtelných.
Převážnou část lesnických prací vykonávají velké akciové společnosti, které si jako subdodavatele najímají právě OSVČ, často i nekvalifikované cizince. Důvodem je mzdová politika těchto firem. Vývoj sociálně ekonomických charakteristik v samotném lesním hospodářství ČR není pozitivní. Vedle faktického poklesu zaměstnanosti, nízké úrovně mezd, dochází k významnému nárůstu nejistot – pracovních a sociálních, ale i k dehonestaci kvalifikace u dělnických profesí a celkovému poklesu indikátorů kvality života. Problém podceňování odbornosti se mimo jiné projevuje nárůstem pracovních úrazů. Zástupci ze Státního úřadu inspekce práce konstatovali, že z jejich šetření vzniklých úrazů vyplývá nedodržování zásad bezpečných pracovních postupů, nepoužívání předepsaných pracovních pomůcek, nedovolený pohyb osob v ohroženém prostoru apod. Také zadavatelé prací mnohdy neplní Nařízení vlády č. 28/2002 Sb; o stanovení způsobu organizace práce a pracovních postupech tak, aby byly zajištěny všechny podmínky BOZP. Závěry, které tento seminář přinesl, by měly vést k důsledné součinnosti prací ministerstva zemědělství se Státním úřadem inspekce práce na vyvození většího tlaku na přímé dodržování a praktické využívání již existující legislativy. Na účinnější vedení kontrolní činnosti a také k novelizaci živnostenského zákona v přehodnocení vázaných a volných činností. Problematika bezpečnosti práce v lesnictví byla osvětlena a byly určeny směry k nápravě současného stavu. Lesnické školství i Česká lesnická společnost mohou na problémy poukazovat, mohou vzdělávat své klienty k odpovědnosti při prosazování daných předpisů a nařízení. Vlastní zadávání prací, kontrola dodržování technologií a bezpečnosti práce je však na venkovním provozu a OSVČ samých.