logo Silvarium tisk

Smrkové monokultury se kvůli přetrvávajícímu suchu a teplu stávají náchylnými k napadení kůrovcem . Řešení probíhající kalamity spočívá v radikální změně století uznávaného přístupu k lesům . Místo plantáží na dřevo z nich musíme učinit fungující ekosystém. 

Letos naštěstí pršelo

Právě končící léto kůrovci nepřálo. Častý déšť posílil stromy a umožnil jim bránit se proti němu zalitím chodbiček ve kmeni pryskyřicí. Chladné počasí navíc brouku s druhovým jménem lýkožrout smrkový bralo energii potřebnou k rozmnožování. Namísto tří rojení, za poslední léta obvyklých, v důsledku nastala pouze dvě. To poskytlo lesům příležitost částečně se zregenerovat.

Boj znovu propukne příští rok, pokud bude opět suchý a teplý. Letošní situace nám však dává příležitost analyzovat příčiny a důsledky nebývalé kalamity. Kde se brouk vzal? Nemůžeme si za jeho přemnožení náhodou sami? Skončí kalamita vůbec někdy? Pokud ano, jak se do té doby změní naše lesy?

Celý článek najdete v magazínu Pro-energy

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě