logo Silvarium tisk

Už je to měsíc ode dne, kdy dobrovolníci z řad studentů i akademiků Ostravské univerzity dokončili sadbu více než 5 tisíc stromů na Javorovém vrchu u Třince. Proč to vlastně dělali a má to smysl? To je otázka nejen na děkana Přírodovědecké fakulty Jana Hradeckého.

Stromů, které měli dobrovolníci původně zasadit, bylo 11 500, ale kvůli složitosti terénu nakonec zvládli polovinu. Univerzita ale slíbila, že do druhé půlky se pustí, jakmile to počasí a situace dovolí. „Velmi si vážím práce, kterou studenti Ostravské univerzity odvedli. Kvalitou se blížili zkušeným sázečům a s kamenitým svahem se poprali víc než statečně.“ Řekl k výkonu všech účastníků Václav Langer, specialista ochrany přírody z Krajského ředitelství Lesů ČR.

Tak zní název kampaně, díky které vlastně OU les vznikl. A pokud v tomto sloganu také vidíte několik výkladů, čtete mezi řádky naprosto správně. Když Ostravská univerzita vytvářela přibližně před rokem kampaň na následující dvouleté období, chtěla studenty motivovat k tomu, aby si uvědomili, že svou volbou, ať už jde o studijní obor nebo univerzitu, ovlivní kromě své budoucnosti také budoucnost něčeho, co nás převyšuje. Ať už je to region nebo třeba celá planeta. Může to znít jako klišé, ale právě žijeme v době, která nám intenzivně dokazuje, jak velký význam má věda i vzdělávání pro celou společnost. Ve chvílích, kdy prostě nejdou věci podle plánu, je tu věda od toho, aby nám kryla záda a přišla s plánem jiným.

Ostravská univerzita se přitom nijak netají tím, že jejím záměrem je kultivace svého regionu, naopak, vidí to jako jedno ze svých poslání. Je součástí regionu, který je spojený s mnoha mýty i opravdovými problémy, které se snaží aktivně řešit – výzkumem, a když na to přijde, tak i rukama. Když si tedy vedení OU položilo otázku, co dalšího bychom mohli pro kraj udělat, napadlo je zasadit za každou přihlášku strom.

První den sázení bylo mezi dobrovolníky celkem 60 lidí, z toho 41 studentů a v sobotu sázelo celkem 83 lidí a 63 z nich byli studenti. Vedení OU záhy obdrželo pozitivní zpětnou vazbu ze strany zúčastněných, kteří se naučili něco nového, pomohli životnímu prostředí a užili si jednu z mála venkovních akcí, která se tento semestr mohla konat kvůli opatření. Odměnou všem byl kromě občerstvení také univerzitní merch – rukavice vytvořené k této události s mottem Sázím na OU! a znovupoužitelný plastový nick-nack na pití.

Na sociálních sítích se objevil i dotaz, zda má smysl spolupracovat s Lesy ČR, když by měli i bez nás stromy vysazovat. Zeptali jsme se tedy na názor děkana přírodovědecké fakulty – Jana Hradeckého, který se také aktivně zúčastnil. „Myslím, že žádné aktivitě se meze nekladou. Je třeba si uvědomit, že Lesy ČR jsou státní podnik a spravují státní lesy, tedy lesy patřící této společnosti. Ano, určitě na aktivitách této státní firmy můžeme každý spatřovat řadu „much“, ale lesní ekosystémy za to nemohou. Proto mi iniciativa OU připadá fajn a správná. Snažíme se ovlivnit budoucnost našich lesů, a i proto si OU řekla, že rozhodně nechce vysazovat další smrkové monokultury, ale jít cestou přírodě blízké druhové skladby lesa. Na vlastních pozemcích může univerzita vysazovat hned. Na pozemcích města se může chopit iniciativy a ptát se dotyčných odborů a třeba pomoci, ale myslím, že město má v tomto směru firmy, které to provádějí. Pokud se totiž vysazují dřeviny ve městech, tak musí splňovat víc kritérií a jejich výsadba musí být profesionální.“

alive.osu.cz

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě