fis
Zajímavou raritu vytvořila příroda v horské krajině Kazachstánu. Z lesního jezera trčí po desítky let stromy. Zčásti holé, zčásti bohatě zarostlé jako v době, kdy jejich větve ještě neobklopovala voda.
Zhruba 130 kilometrů od největšího kazašského města Almaty se ve výšce okolo 2000 metrů nad mořem v oblasti pohoří Ťan-šan rozprostírá přírodní přehrada. Před stoletím vznikla v důsledku masivního sesuvu půdy.
Z dešťů nahromaděné vody se stalo jezero Kaindy. Dřívější podoba místa je dodnes na první pohled patrná. Z jinak téměř nezčeřené tyrkysové hladiny vystupují jako jehly obnažené kmeny stromů. Rostly tu dávno předtím, než se nad jejich kořeny rozlilo jezero.
Jestliže se na průzračnou hladinu jezera Kaindy zadíváte zblízka, zahlédnete větve obalené jehličím.
FOTO: Profimedia.cz
Ten, kdo sem doputuje s potápěčskou výbavou, tady může zažít nevšední „procházku” lesem. Hub ani borůvek v něm moc nenasbírá, zato tajuplné atmosféry si užije ažaž i za bílého dne. Sluneční světlo proniká do hloubky a mezi větve nadnášené vodou jen tlumeně, a tak stíny místy hojně dorážejí na lidskou fantazii.
Takhle jste les asi ještě neviděli.
FOTO: Profimedia.cz
I v letních měsících dosahuje voda jezera Kaindy velmi nízké teploty — maximálně šesti stupňů Celsia. Zůstává tedy nadále spíše cestovatelskou zajímavostí než lákadlem pro rekreanty toužící po koupání a odpočinku. Možná právě díky tomu je jeho voda stále dokonale čistá a krajina kolem tichá a klidná.