JAROMÍR KULHÁNEK
Staré Ransko – Dnes a zítra se v areálu Rudných dolů Lesního družstva obcí Přibyslav nedaleko Starého Ranska koná celorepublikový workshop „lesních” pedagogů. Pod záštitou Kraje Vysočina ho pořádá Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze.
„Pedagogové budou mít příležitost ukázat činnost svých pracovních týmů v oblasti lesní pedagogiky. Týmy připraví odborný program pro žáky základních škol, zejména pro žáky prvního stupně,” uvedl Petr Bureš z krajského odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství. Ten dodal, že žáci, kteří budou v Rudných dolech také přítomni, se například seznámí s tajemstvím růstu stromů a obhospodařováním lesů. Pedagogové žákům také představí vztah významných složek lidského života a lesa, jako je například voda, vzduch, potrava.
„Cílem celé akce je dětem reálně představit les se všemi jeho funkcemi a rolemi a nechat je vyjádřit své pocity o tom, co jim les přináší,” informoval Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního hospodářství.
Součástí odborného programu bude také jednání kulatého stolu, u kterého v průběhu výše uvedené akce zasednou významní představitelé lesnického a dřevařského sektoru. „Očekává se diskuse o nezanedbatelné roli lesní pedagogiky do budoucna, ale především podpis Staroranské deklarace o lesní pedagogice. Podpis deklarace utvrdí názor, že lesní pedagogika se musí stát nedílnou součástí výukových programů a naplňovat Strategii vzdělávání pro udržitelný rozvoj,” pokračoval Chlád. Staroranská deklarace podle jeho slov navazuje na Jihlavskou deklaraci ze dne 25. června 2009 a Národní lesnický program, jako koncept pro uplatnění trvale udržitelného obhospodařování lesů a zároveň naplňující Akční plánEUpro lesy.
„Oboru takzvané lesní pedagogiky se chceme cíleně věnovat i do budoucna,” řekl ředitel lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda. Ten připomněl, že družstvo jižmá tři vyškolené lesní pedagogy. Ti například připravili výukový program pro školáky již letos v létě.