Od poloviny dubna platí nová nařízení vlády, která souvisejí s realizací části Programu rozvoje venkova na období 2014-2020, který schválila vláda vloni v červenci. K některým těmto nařízením vydalo ministerstvo zemědělství příslušné metodiky. Jde například o metodiku k provádění nařízení vlády č. 76/2015 Sb., o podmínkách provádění opatření ekologické zemědělství, platnou pro rok 2015, a metodiku k provádění nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření.
Od 15. dubna platí nařízení vlády č. 72/2015 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními. Jeho hlavním cílem je stanovit bližší podmínky poskytování plateb pro oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními tak, aby ČR splnila podmínky stanovené obecně závaznými a přímo použitelnými předpisy EU a mohla tuto platbu poskytovat. Nařízením vlády se realizuje část Programu rozvoje venkova (PRV) ČR na období 2014-2020, který schválila vláda v červenci 2014.
Toto dotační opatření navazuje na opatření Platby za přírodní znevýhodnění poskytované v horských oblastech a platby poskytované v jiných znevýhodněných oblastech prováděné v rámci programového období 2007-2013 a podle podmínek stanovených nařízením vlády č. 75/2007 Sb. Opatření určená pro méně příznivé oblasti preventivně zabraňují opouštění půdy právě v oblastech s přírodními omezeními. Tím, že je platba podmíněna prováděním minimální stanovené intenzity chovu hospodářských zvířat a plněním takzvané podmíněnosti, přispívá opatření k udržitelnému hospodaření na zemědělské půdě a eliminuje některé negativní vlivy zemědělské výroby na cenné biotopy a životní prostředí. Platba bude poskytována na hektar způsobilé zemědělské půdy a bude kompenzovat dodatečné náklady a ušlé příjmy v důsledku přírodního omezení.
Nově platí také nařízení vlády č. 73/2015 Sb., o podmínkách poskytování plateb v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě. Hlavním cílem nařízení je stanovit bližší podmínky poskytování plateb pro oblasti Natura 2000 na zemědělské půdě tak, aby ČR splnila podmínky stanovené obecně závaznými a přímo použitelnými předpisy EU a mohla tuto platbu poskytovat. Toto dotační opatření navazuje na opatření Platby za přírodní znevýhodnění poskytované v horských oblastech a platby poskytované v jiných znevýhodněných oblastech prováděné v rámci programového období 2007-2013 a podle podmínek stanovených nařízením vlády č. 75/2007 Sb. Smyslem tohoto materiálu je kompenzovat zemědělským subjektům dodatečné náklady a ušlé příjmy, a tím zachovat udržitelné hospodaření v oblastech Natura 2000 nebo v územích na ně navazujících. V rámci oblastí Natura 2000 po překrytí s první zónou chráněných krajinných oblastí a národních parků lze identifikovat území, kde je současně omezeno hnojení, přičemž zpravidla jde o velmi cenné plochy z hlediska ochrany druhové různorodosti. Současně jsou to v některých případech plochy, jejichž obhospodařování bývá ztíženo přírodními podmínkami, a proto je na těchto plochách zvýšené riziko jejich opouštění a následné degradace území.
Od poloviny dubna je v platnosti rovněž nařízení vlády č. 74/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací na opatření dobré životní podmínky zvířat. To stanovuje podmínky poskytování dotací pro opatření dobré životní podmínky zvířat tak, aby ČR splnila podmínky stanovené obecně závaznými právními předpisy a přímo použitelnými předpisy EU a mohla tyto dotace poskytovat. Opatření dobré životní podmínky zvířat má za úkol podpořit dobré životní podmínky v chovu skotu a v chovu prasat. Opatření přispívá k zavádění inovativních technologií chovu a postupů. Dotace bude kompenzovat dodatečné náklady a příjmy ušlé v důsledku zvýšených nákladů plynoucích z dobrovolného závazku na dodržení příslušných podmínek opatření. Nařízení vlády stanovuje specifické podmínky pro poskytování dotačních prostředků na podopatření. K těm patří zvětšení lehacího prostoru v chovu dojnic, zlepšení stájového prostředí v chovu dojnic, zajištění přístupu do výběhu pro suchostojné krávy, zlepšení životních podmínek v chovu prasat, a to zlepšení životních podmínek pro prasničky a zlepšení životních podmínek pro prasnice, zvětšení plochy pro odstavená selata.
Vstoupilo v platnost i nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálněklimatických opatření a o změně nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů
Hlavním cílem nařízení vlády je stanovit bližší podmínky poskytování dotací pro agroenvironmentálněklimatické opatření tak, aby ČR splnila podmínky stanovené obecně závaznými a přímo použitelnými předpisy EU a mohla tyto dotace poskytovat.
Agroenvironmentálně-klimatická opatření mají za úkol podpořit způsoby využití zemědělské půdy, které jsou v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností. Podporují zachování obhospodařovaných území vysoké přírodní hodnoty, přírodních zdrojů, biologické rozmanitosti a údržbu krajiny. Cílem je podpořit ekologickou stabilitu krajiny, zlepšení životního prostředí, zachovat a zvýšit přírodní rozmanitost na zemědělsky využívané půdě. Dále zavést zemědělské postupy, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně, včetně zajištění vhodné údržby oblastí s vysokou přírodní hodnotou. Opatření vede ke zvýšení úrodnosti půdy, k její ochraně před erozí a před vysycháním. Velmi důležité je i zvýšení schopnosti celé krajiny zadržovat vodu a eliminuje některé negativní vlivy zemědělské výroby na cenné biotopy a životní prostředí.
Toto dotační opatření navazuje na agroenvironmentální opatření prováděná v programovém období 2007-2013 v rámci podmínek stanovených nařízením vlády č. 79/2007 Sb.
Dotace bude poskytována na hektar způsobilé zemědělské půdy a bude kompenzovat dodatečné náklady a ušlé příjmy vzniklé zvýšenými náklady plynoucími ze závazku na dodržení příslušného způsobu hospodaření.
Hlavním cílem nařízení vlády č. 76/2015 Sb., o podmínkách provádění opatření ekologické zemědělství, je pak stanovit bližší podmínky poskytování dotací pro opatření ekologické zemědělství tak, aby ČR splnila podmínky stanovené obecně závaznými a přímo použitelnými předpisy EU a mohla tyto dotace poskytovat.
Opatření ekologické zemědělství má za úkol podpořit zemědělce hospodařící v systému přechodu na ekologické zemědělství a v systému ekologického zemědělství, které je šetrné ke složkám životního prostředí a poskytuje základ pro produkci kvalitních surovin a potravin s vysokou přidanou hodnotou. Toto nařízení vlády má mimo jiné posílit prevenci degradace půdy, zejména snížením rizika vodní větrné eroze. Velmi důležité je i zachování a obnova cenných stanovišť na zemědělsky využívané půdě z hlediska druhové různorodosti a v neposlední řadě také zvýšení ekologické stability, estetické hodnoty a funkčního propojení krajiny.
Dotace bude poskytována na hektar způsobilé zemědělské půdy a bude kompenzovat dodatečné náklady a ušlé příjmy vzniklé zvýšenými náklady plynoucími ze závazku na dodržení příslušného způsobu hospodaření.