logo Silvarium tisk
Datum: 25. 03. 2008
Autor: Daniel Šamánek
Moderátor: Šárka Bednářová
Relace: Report

Moderátor
Kůrovec ničí lesy na severní Moravě a ve Slezsku. Podle pracovníků Lesní správy se už jedná o kalamitní stav. Postižené jsou tisíce stromů. Kritická situace je např. v některých částech Beskyd, kde se nejčastěji vyskytuje lýkožrout smrkový.

Autor
Revír Hukvaldy v Beskydech. Výskyt kůrovců tady lesníci zaznamenali na několika místech, některé stromy už začínají usychat.

Vojtěch Pavel, lesní správce:
Tady už vidíme suchý smrk, který je kůrovcem úplně opuštěný, dokončil vývoj a máme ho asi v některých vedlejších stromech.

Autor
Suché počasí a mírné teploty to jsou podmínky, ve kterých se kůrovci cítí nejlépe. Podle lesníků napadají především smrkové lesy v nižších polohách.

Vojtěch Pavel, lesní správce:
Zima je mírná, očekáváme, že zas bude suchý a teplý rok, který je pro kůrovce a jeho vývoj velice příznivý.

Autor
Podle lesních správců kůrovci napadli na severní Moravě a ve Slezsku už tisíce stromů. Před několika dny se o tom přesvědčil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Petr Gandalovič, ministr zemědělství:
Já jsem docela překvapen, přiznám se, že jako Severočech z Ústeckého kraje, kde jsme zvyklí na problémy s imisním napadením. Toto je jiný druh poškození lesa, ten skutečně má svojí příčinu v té nevhodné druhové skladbě a také prostě v tom, že v posledních letech jsou takové klimatické podmínky.

Autor
Poslední velká kůrovcová kalamita zasáhla Českou republiku v roce 1995, proti kůrovcům lesníci rozmísťují lapače a lapáky.

Vojtěch Pavel, lesní správce:
Od 1. dubna posilníme venkovní personál, nastoupí nám pracovníci na zvýšenou kontrolu kvůli výskytu tohoto kůrovce.

Autor
Lapače a lapáky budou lesníci rozmísťovat i v dalších dnech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě