Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
V jižní části Šumavského národního parku významně ubylo dřevin napadených kůrovcem. Zatímco loni touto dobou tam lesníci napočítali přes 500 napadených stromů, dneska jich je zatím jen 26. Podobný úbytek evidují i správci soukromých lesů v sousedním Rakousku. Podle vedení parku pomohli loňské zásahy. V první zóně Šumavy natáčela Veronika Kabátová.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka ČT, Šumava
Cesta do nejstřeženější části Národního parku. Cílem je jedna z pravidelných kontrol kůrovce přímo v terénu. Na Smrčinu přijeli správci lesů z obou stran hranice a jsou spokojeni. Napadených stromů výrazně ubylo.
Pavel ŠTĚTINA, lesník, Smrčina
V porovnání s loňských rokem jsme tady na úrovni zhruba 10 procent.
Johannes WOHLMACHER, správce rakouských lesů
Díky intenzivním opatřením v posledních letech se situace velmi zlepšila.
Jan STRÁSKÝ, ředitel, Národní park Šumava
Je to poslední zelená hora v celém hřebeni naší Šumavy.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka ČT, Šumava
Důvodem je podle správců, rozsáhlé odkorňování napadených stromů. Aktivisté ale pochybují, že by za úspěch mohla jen práce lesníků.
Jaromír BLÁHA, Hnutí DUHA
Pokles kůrovce nelze dát úplně jednoznačně do vztahu s těmi, takzvanými asanačními zásahy, aniž by byla vyhodnocena celá škála vlivů od různých predátorů, parazitoidů, počasí.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka ČT, Šumava
Teď nastoupili dělníci do chráněných lesů znovu. Loupají zatím jen polomy, většina z 60 ležících stromů je napadena. Podle správců se ale začalo v čas.
Petr KAHUDA, odborník na ochranu lesů, NP Šumava
Vypadá to dobře, tady kůrovec vývoj ještě z daleka nedokončil.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka ČT, Šumava
Už zítra začnou lesníci odkorňovat také stojící napadené stromy. Očekávají, že hotovi by měli být nejpozději do týdne. Loupání kůry ze stojících stromů je 7 krát dražší než kácení, jen v loňském roce vyšly zásahy na Smrčině na víc než 2 miliony korun. Letos by náklady mohly být podle předběžných odhadů čtvrtinové. Veronika Kabátová, Česká televize, Šumava.