logo Silvarium tisk

 

Vimperk (Prachaticko) 23. dubna (ČTK) - Počet stromů zasažených kůrovcovu kalamitou na Šumavě loni klesnul. Škůdce napadnul stromy na ploše 83,5 hektaru, což je o polovinu menší lokalita než v roce 2012. Údaje potvrdily, že kůrovcová gradace na Šumavě končí. Vedení šumavského národního parku počítá s tím, že letos škodlivý brouk napadne ještě méně stromů než v roce 2013. Novinářům to řekl ředitel parku Jiří Mánek.
"Ten absolutní vrchol byl v letech 2009 a 2010," uvedl Mánek. V těchto letech kůrovec napadnul stromy vždy na ploše kolem 1100 hektarů. Nejzasaženější lokalitou jsou dlouhodobě oblasti v okolí Srní a Modravy na Klatovsku. Mánek dodal, že trend klesání kůrovcem napadených stromů bude nadále pokračovat. "Nedokážeme však přesně říci, v jaké míře to bude letos. Vždy záleží na řadě faktorů. Ale je takřka nezpochybnitelně jisté, že to číslo bude opět nižší," uvedl ředitel parku.
Evidenci napadených stromů vždy zjišťuje šumavský park na konci roku pomocí leteckých snímků. Podle statistik teď vychází fakt, že na jeden hektar lesa připadá méně než jeden napadený strom. V roce 2010, kdy byla kůrovcová kalamita na vrcholu, se přitom jednalo o 17 zasažených stromů na ploše jednoho hektaru. "Zdroj potravy pro kůrovce v bezzásahových oblastech se už prakticky nevyskytuje. Tím pádem ani nelze očekávat další šíření škůdce v těchto lokalitách,“ řekl Mánek.
Ředitel uvedl, že šumavský park v loňském roce nezasahoval s pomocí motorových pil na 52 procentech rozlohy zhruba 50.000 hektarů lesa, který park spravuje. Mánek dále dodal, že vzhledem k poklesu kůrovce správa NP Šumavy pro letošní rok po dlouhé době nebude používat na likvidaci škůdce chemické postřiky.
I přes pokles kůrovce ekologové postup šumavského parku v boji s kůrovcem kritizují. Jaromír Bláha z Hnutí Duha se domnívá, že výskyt kůrovce by ochabnul i bez zásahů. Aktivista už dříve uvedl, že se jedná o přirozený proces. "Gradace kůrovce po několika letech sama opadá," uvedl Bláha.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě