Kvůli vládním opatřením přišli lesníci téměř kompletně o odbyt dřeva, které v lesích zůstává kůrovci napospas. Na druhou stranu mají spoustu zájemců o práci v lese.
Chybí jim však peníze na výplaty i zalesnění holin.
JIŽNÍ ČECHY Uplynul sotva měsíc od únorového orkánu Sabine, který poničil řadu lesů, a před jejich správci se objevila další výzva v podobě nemoci covid-19. Když k tomu připočtou ještě stupňující se problémy s kůrovcem, zdá se, že řada vládních opatření zasadila lesnickému průmyslu smrtelnou ránu.
V současné době totiž téměř zamrzl celý trh se dřevem, který byl už tak vinou kůrovcových těžeb výrazně pokřivený, a nejen to smrkové šlo těžko udat. Kvůli stojícím pilám, jež nemají komu zpracované dřevo prodat, citelně scházejí peníze na boj s kůrovcem. Ten by se měl navíc podle odhadu hospodářů začít rojit už v polovině dubna. „Dopady jsou pro všechny hlavně po finanční stránce. Není však možné i v takové době polevovat v boji s kůrovcovou kalamitou nebo přestat zalesňovat holiny. Výrazně nám pomáhají také stovky studentů a dalších, kteří zareagovali na březnovou výzvu. Zájem je velký a všem patří poděkování," vysvětluje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová a dodává, že podnik má v tuto chvíli dostatek zaměstnanců i smluvních partnerů.
Pomoc zvenčí registrují i jihočeští lesníci. Není tak výjimkou, že se do sázení zapojují i lidé, kteří kvůli současné situaci nemohou vykonávat původní zaměstnání. „Nejsou to sice studenti, ale hlásí se k nám poměrně dost pokojských, kuchařů nebo hoteliérek. O lidské síly teď skutečně nouzi nemáme," ujišťuje jednatel Lesů města Písku Václav Zámečník.
Celý článek najdete v MF Dnes.