Skoro jako sedláci u Chlumce dopadli zástupci lesníků postižených kůrovcovou kalamitou na pátečním jednání se zástupci ministerstev zemědělství, financí, životního prostředí a průmyslu a obchodu. Většinu jejich návrhů na podporu boje s parazitem shodili ze stolu. Peníze chybějí i kvůli boji s koronavirem, který stát nečekal a musel zaplatit.
„Kůrovcová kalamita je pro stát mnohem větší riziko než pandemie, která přejde. Kalamita ale bude pokračovat dál a její následky na přírodu budeme dávat dohromady desítky let, a i tak nebude naše krajina taková jako předtím. Vždyť jen za posledních několik let v Česku ubyla pětina objemu smrkových porostů, to je strašné číslo," apeluje na vládu předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera, který hovoří za skoro půl druhého tisíce vlastníků lesů, kterým dohromady patří pětina rozlohy lesů v Česku.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Kde jsou záruky či aspoň přísliby, že za peníze nás všech nebudou pokračovat ve smrkaření? Nevšiml jsem si v článku, že by něco takového zaznělo. Kde je závazek, že budou pro příště hospodařit skutečně přírodě blízkým způsobem, aby bylo riziko této situace minimální?
Kdy už pochopíte, mínusáři z této diskuse, že jste stále víc a víc pouhým skanzenem dávno přežitého myšlení? Že nemluvíte už za nikoho, kromě sebe samotných? Že veřejnost vám už nadále nehodlá dotovat vaše smrčkaření, kterým akorát tak ničíte půdu a prostředí nás všech? Že dřevina, která sníží za dvě obmýtí pH půdy ze 7,5 na 3, obsah bazických živin o 90%, mocnost živného profilu o 80%, aby pak nabídla možnost předčasného sklizení vyhnilých kmenů nebo za 500 Kč/m3 kulatiny, prostě nemůže být VÝNOSOVÁ? Že je to jeden velký, kolosální a fatální omyl, zlý sen, ze kterého budete muset procitnout, a je úplně jedno, jestli po dobrém, nebo po zlém?
Společenská objednávka už dávno NENÍ o rovném stavebním dříví! Českému trhu ho postačí ani ne čtvrtina z nabídky, která tu je, a i tu čtvrtinu si pohodlně dovezeme ze zemí s vhodnějšími klimatickými podmínkami. Píšeme rok 2020, nikoliv 1750, pánové. Tak budíček a kávičku pro rychlejší procitnutí.