logo Silvarium tisk
Po orkánech Kyrill a Emma zůstaly v šumavských lesích tisíce kubíků dřeva. Ty mohou nyní vyvolat novou kůrovcovou kalamitu. Varují před ní místní obyvatelé, lesníci, ale se svými obavami se hlásí i Němci a Rakušané, jejichž lesy se šumavským parkem sousedí.

Co je kůrovec Správně se nazývá lýkožrout smrkový a je to malý nenápadný brouček. Živí se lýkem, které zajišťuje přísun vody a živin do koruny stromu. Ten pak začne usychat.
Zdravý smrk je schopen se kůrovci ubránit, ale když vypukne kalamita, nemá žádný strom šanci.

Proč hrozí na Šumavě V části Národního parku Šumava jsou přísně chráněná území, v nichž do přírodních dějů člověk nezasahuje. Tím je ztížen boj proti kůrovci, proti němuž se jinde bojuje kácením napadených stromů a odstraňováním kůry.

Proč právě smrk Národní park Šumava vznikl v roce 1991, nabízí unikátní řídce osídlené území v rámci celé střední Evropy, sousedí s Národním parkem Bavorský les. Tamní lesy byly původně smíšené, smrk převládal jen v nejvýše položených územích. Vlivem lidské činnosti byly však smíšené lesy vykáceny a dnes je asi 80 procent lesů smrkových. Ty jsou náchylnější k napadení škůdci.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě