PAVEL MAŠLAŇ
Napadené stromy postupně mizí. V příštích letech se pozornost zaměří na zalesnění ploch
Hranicko – Kůrovec ustupuje, velká většina ze stromů napadených kůrovcem je na Hranicku vytěžená. Potvrdil to Bohuslav Víša z České inspekce životního prostředí, který vývoj napadených dřevin v hranickém regionu pravidelně kontroluje.
Jenže odborníci i představitelé obcí se shodují, že to nejhorší zřejmě teprve přijde. Vykácené plochy se totiž musejí znovu zalesnit. A to je úkol na několik příštích let. Navíc finančně značně nákladný. „Je to otázka práce na další čtyři roky či pět let. Musí se také počítat s částečným úhynem stromů. Zatím je tedy za námi teprve první fáze, ta obtížnější část na majitele lesů ještě čeká,” uvedl inspektor Bohuslav Víša.
Právě s první fází, tedy pokácením a odvozem napadených dřevin, majitelům do značné míry pomohla těžká technika. Například starosta Stříteže nad Ludinou Petr Pajdla přiznal, že bez pomoci harvestoru by se tak velké množství dřeva v daném termínu z lesa dostávalo jen velice složitě.
Jenže ne všichni majitelé měli stroje k dispozici. „Technika nám chyběla. V naději, že se jedná pouze o několik stromů, jsme se do práce pustili ručně,” uvedla paní Věra Benová, když obdržela výzvu ke kontrole a rychlému kácení svých jehličnanů.
Jenže z několika napadených stromů se kůrovec rozšířil na desítky kusů. Podle paní Věry si soukromí vlastníci na rozdíl od státních pozemků museli těžbu zajišťovat na vlastní náklady.
„Záviděli jsme těžkou techniku ve státním lese, kde se kůrovec mohl v brzké době zlikvidovat na náklady obecních či městských úřadů. Soukromí majitelé si naopak pořizovali benzinové pily, sekery, křovinořezy, nákladní vozidla a jiné pomůcky k těžbě a odtažení kmenů jen z vlastních prostředků,” doplnila s tím, že vysoké výdaje budou muset soukromí vlastníci vynaložit také na následné zalesnění prázdných ploch.
V souvislosti s těžkou technikou připustil chybějící kapacitu také inspektor Bohuslav Víša. Přesto doufá, že zbývající část poškozených dřevin by se mohla zpracovat v průběhu příštích dvou týdnů. Ani potom ale zdaleka vyhráno nebude. Je totiž možné, že se kůrovec objeví také příští rok v předjaří.
Podle odborníků se tento škůdce na Hranicku pravidelně vyskytuje už přibližně deset let. Letošní kalamitní situace je však kvůli extrémně suchému létu zcela výjimečná.