Ohrozí současná kůrovcová kalamita malé i velké teplárny, spalující biomasu? I když údaje vyznívají až hrozivě, menší teplárny se s tímto stavem vyrovnávají s noblesou a nadhledem. Co ale bude v budoucnu?
V České republice je podle sdělení Ministerstva zemědělství přes dva a půl milionu hektarů lesa (2 688 543). „Kůrovcovou kalamitou jsou zasaženy v různé intenzitě takřka všechny kraje v ČR. Nejhorší situace v rámci ČR je v současné době zejména v Kraji Vysočina, dále v Jihomoravském, Jihočeském a Středočeském kraji. V Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji již dochází ke snižování kalamitních těžeb, avšak ke zhoršování situace postupně dochází západním směrem v Plzeňském a Karlovarském kraji a severním směrem v Ústeckém a Libereckém kraji," popsal stav tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Logicky to je pitomost.
Jednak ty čísla tam jsou hausnumerický, jednak jen ve smrku kalamita do paliva bude víc jak dalších pět let a jednak je už teď suchých řekněme dvacet procent borovice, která vydrží na stojáka a skončí v palivu. To stačí určitě na dalších 10 let po smrku.
A paliva výrazně přibude nezávisle na jehličí - začínají nabíhat listnaté probírky s rostoucí rozlohou, kde v palivu skončí víc jak 80% hmoty, čili ročně několik milionů jen v listí, hned jak skončí kalamita. A lesní štěpka, kterou dnes nikdo nedělá. Další dva miliony ?
Čili úplný bláboly.
Co nebude je silný smrk, ne štěpka.