Region – Lesy v oblasti Hostýnských vrchů pořád spadají mezi nejvíce zasažené oblasti kůrovcem, které společnost Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) spravuje. Situace se rok od roku zhoršuje už pět let.
„Jen v letošním roce jsme doposud na polesí Chvalčov, které se z největší části rozprostírá na území Hostýnských vrchů, vytěžili téměř 150 tisíc kubíků dřeva. V roce 2018 to bylo 180 tisíc kubíků a loni dokonce 210 tisíc metrů kubických. Z těchto údajů lze vyvodit, že naši lesníci dosud museli jen v Hostýnských vrších pokácet statisíce stromů," uvedla mluvčí společnosti ALSOL Dagmar Málková. Více než sto let starý broukem, ale také suchem oslabený les postupně řídne.
Mapy uschlých oranžových jehličnanů, mýtiny s pařezy a „zubaté" obrysy kopců se začínají na vrších objevovat čím dál více.
„Z dostupných dat je zřejmé, že aktuální nahodilá, kůrovcem vynucená těžba, je více než dvojnásobkem optimální těžby," upřesnila Málková.
Kácí se hlavně smrky napadené lýkožroutem, kterému se v teplém a suchém počasí minulých let náramně dařilo. Poměrně deštivé a chladné jaro a začátek léta významně rozmnožování i vývoj brouka tento rok zpomalilo. „V letech dlouhodobého sucha a nadprůměrných teplot pro nás bylo toto deštivé období nesmírně důležité, protože razantně zpomalilo rojení kůrovce a stromy mohly vytvořit zásoby vody," vysvětlil výrobní ředitel společnosti Arnošt Buček.
Celý článek najdete v Deníku.