Alespoň těm ze Skalnatých hor, respektive hor Skalistých v USA a Kanadě. Přemnožení kůrovce by nemělo prospívat jen včelám v Rocky Mountains, ale i těm z naší kotliny.
Rocky Mountains jsou součástí horského systému Kordiller. Ve skutečnosti to nejsou jedny hory, ale celá řada pásem na území Kanady i USA. Podobně jako naše smrkové lesy nyní devastuje brouk z čeledi nosatcovití, celým jménem lýkožrout smrkový (Ips typographus), ty v „Rockies" má na svědomí stejně žravý kůrovec Dendroctonus rufipennis.
Set Davis, vědecký pracovník Colorado State University vedl tým, který dlouhodobě sledoval zastoupení a počty tamního hmyzu. Z jeho aktuálně zveřejněné studie v odborném časopisu Scientific Reports vyplývá, že i když pohled na zástupy uschlých stromů v nás vyvolává pocit zmaru, v porovnání s neporušenými hvozdy se na postižených územích rapidně zvyšuje druhová pestrost. Vlastně to je logické. Pod uschlými mohykány vznikají mýtiny a na nich se daří roztodivné květeně.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Datová analýza zase jak s tou hluchou stonožkou.....
Předně v evropě není divoká příroda a prakticky žádné včely mimo ouly.
Příčinou kůrovce u nás i v americe je sucho. A sucho samo o sobě je prospěšné hmyzu - kůrovcům, stejně jako včelám. Proto je přímá úměra mezi kůrovci a včeláky. Bez toho, aby tam byl jakýkoli další vztah.
Krom toho a, o tom se nemluví ani u nás ani v americe, příčinou kolapsu lesů za sucha je z velké míry savý hmyz - mšice, korovnice, medovnice, puklice. Ty se za tepla / a sucha / přemnoží - tak jako v letech 2015-2017 v čechách a medovice prospívá včelám.
S kůrovcem to nemá nic společného.