MARTINA GREPLOVÁ
Ptenský Dvorek – Kůrovcová kalamita na Moravě ničí lesy. Ve smrkových lesích náchylných na námrazu, těžký mokrý sníh a sucho řádí také podkorní hmyz. Právě kůrovci neboli lýkožrouti smrkoví způsobují v dřevařském průmyslu největší potíže a přitížili například i pile v Ptenském Dvorku. Kůrovcová kalamita má totiž velký vliv na kvalitu dřeva.
„Kulatina je levnější, ale horší kvality. Zhoršil se výkup, máme vyšší podíl špatného dřeva a větší podíl výhozů. Zákazník chce koupit pěkné dříví, ale to se v těchto dnech vozí z lesa zapařené, modré,” popsal ředitel pily Javořice Jan Vařeka.
Kůrovec ale v letošním roce páchal škody i u zakázkových výrobců. Firma M. F. A. Konšel v Křenůvkách, která se zabývá výrobou spárovek (lepené dřevěné desky například na výrobu nábytku a schodů, pozn. red.), řeziva a postelí z masivu, pocítila řádění kůrovců letos poprvé.
„Kalamita kůrovců se nás dotkla co se týče kvality a množství kulatiny. Děláme pro stavební firmy i hoblované výrobky a dřevo bylo kvůli kůrovci modré. Výrobu ale neměníme,” říká jednatel firmy v Křenůvkách Alois Konšel. Podkorní hmyz natropil mnoho škod. „Jindy se snažíme vyhotovit zakázky do 14 dnů. Nyní se nám kvůli špatné kvalitě dřeva nepodařilo dodávat v termínu,” popsal Alois Konšel, jaké problémy jejich firmě přinesla kůrovcová kalamita. „Je náročné z velkého množství nekvalitního vybrat kvalitní, navíc některé výrobky jsou na kvalitu obzvlášť náročné a vyžadují si dobré dřevo, například trámy, které si někdy zákazník nepřeje impregnovat,” dodal Alois Konšel.
V některých dřevozpracujících firmách na Prostějovsku měla kalamita mnohem menší dopad.
„Kalamita kůrovců se nás dotkla jen v množství kulatiny, které je určitě více. Jsme ale jen malá firma, mám zde pouze jednoho zaměstnance,” informoval majitel pily v Myslejovicích Vlastimil Ambroz.
Malých firem se navíc dotýká ekonomická krize. „Máme jen sedm zaměstnanců. Nové zaměstnance nabírat nebudeme, protože obraty jsou menší. Navíc nemůžeme navyšovat cenu řeziva oproti kulatině. Snažíme se tak plnit více v menším počtu lidí, zakázek ale před zimou ubývá,” řekl majitel křenovské firmy Alois Konšel. Dalším problémem je dodávka kulatiny krátkých rozměrů. „Dostáváme 4–5 metrů dlouhou kulatinu, zakázky jsou ale na 6–7metrové trámy, hodily by se nám tak dodávky kulatiny o délce 10–12 metrů,” popsal.