Lýkožrout se množí v Českém středohoří i v Českém Švýcarsku, kalamita možná čeká i Krušné hory. Ústecký kraj – Až desetinásobně víc kůrovce v Českém středohoří oproti loňsku.
S tak otřesnou bilancí nedávno seznámili lidé z Lesů ČR vedení kraje. S dovětkem, že s kalamitou se nejspíš budou muset poprat také Krušné hory. Ve státních lesích se s kůrovcem napadajícím hlavně smrky snaží vyrovnat i větším objemem těžby.
V národním parku České Švýcarko po předchozích pokusech preferují spíš stojící souše než rozsáhlé holiny.
Stav lesů v regionu popsal hejtmanovi v uplynulých dnech šéf Krajského ředitelství Lesů ČR Pavel Rus. „Aktuálně se v našem kraji výrazně zhoršil stav lesů v Českém středohoří," vylíčil předmět jednání mluvčí hejtmanství Martin Volf.
„Podle počtu kůrovců chycených do lapačů usuzujeme, že se zde populace tohoto brouka oproti loňskému roku zdesetinásobila," upozornil na schůzce Rus.
Situaci v Českém středohoří bezprostředně sleduje i známý zemědělec zpod Milešovky a bývalý hajný Daniel Pitek. Žije a pracuje v nejvyšší části středohoří, kde jsou smrky vtroušené v listnatých porostech. „Když se podívám do Milešovky, vidím, jak to rezne. Jak tam smrky odcházejí, ať už je to kvůli kůrovci, nebo kvůli suchu. Kůrovec navíc už nenapadá jen smrk, ale i modřín," popsal Pitek.
Celý článek najdete v Deníku.