23.8.2013
Kraj Moravskoslezský
Petra Bartíková
Chcete-li ušetřit za topení plynem, topte dřevem. S lesní správou se můžete domluvit na revírníkem vybraném kousku lesa, který si můžete vykácet. Za kubík neopracovaného dřeva dáte zhruba 200 korun.
Třiačtyřicetiletý Miroslav z Krnova si před časem řekl: „Takhle to dál nejde, musíme ušetřit. Na čem? Na plynu. A jak? Postavíme si kamna a budeme topit dřevem z lesa.” Ostatně do lesa chodí několikrát týdně jen tak se proběhnout, tak proč by tam nechodil i pro dřevo? Sotva dnes někde vidí větve, kterými by mohl zatopit ve svých kamnech, jede tam s obyčejnou ruční dvoukolkou.
„Jezdím třeba pro popadané bukové větve. Těch je v lese spousta a do běžných kamen bohatě stačí. Já jimi topím pořád. V podstatě tím krmím kamna po celý rok a hlavně přes zimu. Předloni jsem takhle ušetřil za plyn asi sedm tisíc korun. V lese mě nikdy nikdo nezastavil, nekontroloval, s nikým jsem se nedohadoval,” přiblížil Krnovan. Dohadovat se ani nemusel. Dřevo ze země v lese může sbírat samozřejmě každý. Nicméně i tady musí dodržovat jistá pravidla, aby snad nedošlo k nepříjemným nedorozuměním. Rozhodně nemůže brát všechno, na co přijde.
Jak uvedl mluvčí Lesů České republiky Josef Svoboda, zákon o lesích říká, že „každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest”. Za klest ovšem nelze považovat větve, které mají v průměru víc než sedm centimetrů. Ty byste museli nechat ležet, anebo za ně zaplatit.
„Lesy neprodáváme, ale po uzavření smlouvy si zájemce může koupit vyznačené stojící dřevo, které odpovídá sortimentu palivového dříví. Sám si ho pokácí a zpracuje. Cena za kubík dříví se odvíjí od typu dřeviny a její kvality. Pohybuje se v řádech stovek korun,” sdělil Josef Svoboda.
Máte zájem? Stačí navštívit revírníka místní lesní správy, který má pravomoc s kupujícími vše vyřešit.
„Spolu se domluvíte a revírník vám ukáže, co si za předem smluvenou cenu můžete vykácet. Za kubík nezpracovaného dřeva z lesa zaplatíte zhruba 200 korun (zpracovaná polena stojí asi 900 korun, pozn. red.). Jasně, musíte připočítat náklady za odvoz a elektřinu nebo benzin při zpracování dřeva, ale tak nebo tak to všechno vyjde zhruba o polovinu levněji, než kdybyste nakupovali už hotová polena,” shrnul Miroslav.
V Beskydech i Jeseníkách je tento způsob koupě dříví poměrně častý. „Zájemců ovšem nepřibývá, v posledních několika letech je jejich počet přibližně stejný,” poznamenal Svoboda. Lesy České republiky každý rok v Beskydech i Jeseníkách lidem prodají až několik desítek tisíc kubíků palivového dříví.
Třiačtyřicetiletý Miroslav nicméně doporučuje: sbírejte suché klestí. „V lese je to příjemná procházka. Během léta pravda ani ne, protože je všechno zarostlé a špatně se v tom pohybuje, ale od října sbírám a suším dřevo na příští rok. Dám to na káru a jedu. Je to dobré na fyzičku,” řekl a s úsměvem dodal: „Když jedu do lesa, tlačím káru do kopce, ale zpátky dolů už jede sama. I to je dobré,” připustil.
***
FAKTA
Dřevo versus plyn Kubík ještě nezpracovaného dřeva koupeného v lese stojí mezi 100 až 500 Kč. Za topení plynem v rodinném domku zaplatíte zhruba 30 tisíc Kč ročně. Za topení uhlím asi 22 tisíc Kč. A za topení již zpracovaným dřevem 18 tisíc Kč. Za dřevo, které pokácíte a zpracujete sami, zaplatíte přibližně 9 tisíc Kč.