Vladislav Prouza
Zákon o cestovním ruchu citelně schází většině podnikatelů i obcím v oblasti Krkonoš. Legislativa běžná v téměř každé civilizované zemi může podle Svazku obcí Východní Krkonoše zvýšit konkurenceschopnost horských středisek.
„Zákonnou úpravu tohoto druhu má i Slovensko, jehož model považujeme za nejbližší. Díky tomu už šlo do Tater na podporu cestovního ruchu 1,4 miliónu eur ze státní kasy,” konstatoval šéf společnosti Mega Plus Janské Lázně Petr Hynek během pondělního podpisu dohody janskolázeňských vlekařů o vzájemné spolupráci s východokrkonošským Svazkem.
Dohoda podle zástupců devíti obcí východních Krkonoš a společností Mega Plus představuje jeden z prvních kroků a možná vzor požadovaného zákona. „Dohodou byl nastaven základní model spolupráce mezi horskými obcemi a privátní sférou v oblasti cestovního ruchu s cílem přivést do regionu turisty,” přiblížil majitel firmy Mega Plus Richard Kirnig.
Svazek z pozice právního subjektu může v době legislativní nouze na poli cestovního ruchu výrazně pomoci financovat pro soukromníky ztrátové avšak pro horský region životně důležité aktivity. „Jde třeba o pravidelnou úpravu běžeckých tratí a provoz letních a zimních autobusů, což nás ročně stojí pět miliónů korun,” přiblížil Kirnik.
„Aby neziskové aktivity sloužící návštěvníkům regionu financoval jediný podnikatelský subjekt, je neudržitelné, a všude v zahraničí, kde je sdružování peněz ze strany obcí a podnikatelů běžné, zcela nevídané,” tvrdí Kirnig. Peníze poskytnuté z titulu zákona jednotlivými subjekty zahraničních horských regionů slouží mj. k financování propagační a reklamní činnosti. „Zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že dobrovolně na podobné aktivity pravidelně přispíval málokdo. Proto tam, kde zákon o cestovním ruchu už delší čas mají, ho považují za správný krok,” podotkl Hynek.
Dohoda podepsaná v pondělí může do přijetí zákona o cestovním ruchu alespoň částečně pokrýt financování aktivit nezbytných pro východokrkonošský region. Obce mohou vzít peníze vkládané do společné kasy mj. racionálnějším výběrem místních poplatků.
„Zákon po vzájemné dohodě umožňuje paušální výběr poplatků za lůžko, čímž můžeme získat možná o dvacet procent více peněz než doposud, a navíc bez špehování ubytovatelů,” poznamenal starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (ODS), podle něhož sdružené prostředky obcí a podnikatelů z Východu Krkonoš mohou posloužit k intenzivnější propagaci regionu.
„Region musíme propagovat jako celek pod jednou marketingovou značkou. Je žinantní, když nám tady jezdí autobusy propagující alpské destinace a my nejsme schopní podobné aktivity provést v Polsku, Německu nebo Dánsku,” podotkl Tomášek.
Horské obce i podnikatelé v budoucnu očekávají i konec, jak tvrdí, zbytečných překážek rozvoje turistického ruchu ze strany ochranářů. „Hory nemohou být byznysem pouze pro Správu Krkonošského národního parku,” řekl starosta Trutnova a poslanec Ivan Adamec (ODS).