Vladislav Prouza
Elektronika schopná pomocí tykadel chytrých čidel vyhodnotit hrozbu velké vody začíná rok po ničivých povodních postupně hlídat Krkonoše. Povodně z kraje loňského června, kdy v širokém pásu východních Krkonoš došlo k devastaci hlavně oblastí Svobody nad Úpou, Rudníku a Hostinného, urychlily nynější oživování systému včasné výstrahy před přívalovými povodněmi. Systém na základě analýzy kontinuálně měřených dat umožní prostřednictvím SMS včas varovat před nebezpečím velké vody. „Systém včasné výstrahy realizuje v rámci projektu podporovaného Technologickou agenturou ČR Ústav pro hydrodynamiku Akademie věd České republiky a společnost Fiedler– Mágr v součinnosti se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) a s místními samosprávami,” přiblížil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Síť stanic výstražného systému vzniká při horním povodí řeky Úpy s centrem v Horním Maršově. Přístroje sledují aktuální stav vody v povodí, zásoby vody v půdě, průběh srážek a teplot nebo odtokovou situaci. Systém prostřednictvím speciálního programu sesbíraná data vyhodnotí a případně spustí povodňovou výstrahu. „Software pozná potenciální možnost vzniku extrémního odtoku, když je povodí přesyceno vodou a povrch půdy je hydrofobní, načež odešle varovná hlášení. Dále pozná i aktuální riziko vzniku extrémního odtoku při vysoké intenzitě srážek a odešle uživatelům systému výstrahu,” přiblížil garant projektu Miroslav Tesař.
Síť výstražných stanic doplňuje meteorologická stanice u krkonošské boudy Výrovka měřící mj. celoroční sluneční radiaci, směr a rychlost větru.
Unikátní složkou projektu cíleného na protipovodňovou ochranu Krkonoš představují nové odolné meteorologické a limnigrafické stanice, kde data jistí záznam na limnigrafický papír, s radiovým přenosem varovného signálu na značnou vzdálenost.