logo Silvarium tisk

Krajský úřad Ústeckého kraje uzavřel s firmou I. H. Farm smlouvu o chráněném území krušnohorských bučin okolo Horního Jiřetína na Mostecku a zámku Jezeří. ČTK to dnes řekl mluvčí kraje Martin Volf. Společnost z tamních lesů dlouhodobě těží dřevo. Smluvně vymezené chráněné území čítá 643 hektarů a je dále rozděleno na tři části. Jde o bezzásahové plochy o rozloze 200 hektarů, tzv. výběrný les s plochou 231 hektarů a podrostní les s rozlohou 199 hektarů. V tiskové zprávě to dnes uvedla jednatelka firmy Olga Chabr Grillová. Koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu bučin Nikol Krejčová míní, že jde o nedostatečnou ochranu.

Ve výběrném lese nesmí těžba podle Chabr Grillové překročit 20 procent počáteční zásoby. Podle lesního ekologa Jana Hofmeistera jde o počáteční zásobu porostu určeného k obnově, tedy mýtního porostu. Doplnil, že tato podmínka bude zřejmě platit spolu s lesním hospodářským plánem, tedy deset let. „S tím, že v příštím lesním hospodářském plánu to může být zase 20 procent, takže po 50 letech dojde k obnově porostu, to znamená, že všechny staré stromy zmizí,“ řekl ekolog.

Ve výběrném lese budou zároveň orgánem ochrany přírody vyznačeny doupné stromy (stromy s dutinami sloužícími pro úkryt či hnízdění) ponechané na dožití, 15 živých stromů na hektar. Ponechány budou všechny roztroušené samovolně odumřelé stromy a mrtvé dřevo do objemu 30 metrů krychlových na hektar, doplnila jednatelka.

V podrostním lese bude firma moct provádět mýtní úmyslné těžby pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody. I v této oblasti oblasti bude ponecháno mrtvé dřevo do 30 metrů krychlových na hektar. Před zahájením úmyslné těžby budou vyznačeny doupné stromy ve stejném rozsahu.

Smlouva byla podepsána na dobu neurčitou. Platit začne začátkem příštího roku, kdy začne zároveň platit nový desetiletý lesní hospodářský plán, kam budou všechna ujednání ze smluvní ochrany zapracována.

Organizace Greenpeace považuje podmínky uzavřené smlouvy za nedostatečné, jde podle nich o významné přírodní území, které je poškozeno dlouholetým rozsáhlým kácením. V okolí Horního Jiřetína na Mostecku jsou holiny, sázejí se zde nepůvodní druhy stromů. „Dochází tak k degradaci tohoto unikátního lesa s výskytem mnoha vzácných druhů. Přesto se krajský úřad Ústeckého kraje a ministerstvo životního prostředí nezasadily o účinnou ochranu v následujících letech,“ uvedla Krejčová. Úřady podle ní selhaly, když uzavřely smluvní ochranu pouze pro čtvrtinu území. „Je absurdní, že ministerstvo na jednu stranu podporuje výsadbu nových stromů, zatímco v Krušných horách nedokáže ochránit původní bukové lesy před kácením,“ dodala Krejčová.

Už dřív podalo město v souvislosti s kácením a těžbou dřeva v Krušných horách v oblasti Mostecka Horní Jiřetín stížnost Evropské komisi. Greenpeace požaduje vyhlášení ochrany a bezzásahovosti celého území od Horního Jiřetína až po Národní přírodní rezervaci Jezerka. K vyhlášení ochrany a bezzásahového území vznikla i petice, kterou podepsalo 12.000 lidí. Organizace ji předala ministerstvu i krajskému úřadu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě