logo Silvarium tisk

Miloslav Hradil        

Olomoucký kraj chce, aby plánované převedení části území Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu, k němuž má dojít od 1. ledna 2015, bylo minimálně o rok odloženo.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) to včera oznámil s tím, že pokud by byl dodržen dosud platný termín, mohlo by to způsobit vážné problémy samosprávám.

Armáda rekonstrukci prý nestihne

Zásadním je podle něj to, že vše nasvědčuje tomu, že armáda nestihne do začátku příštího roku provést slíbenou rekonstrukci technické infrastruktury a silničních komunikací na předávaném území, což by znemožnilo převod tohoto majetku na nově vzniklé obecní samosprávy a kraj. Ministerstvo obrany tvrdí, že rychlost opravy majetku bude záviset na tom, kdy bude schválen zákon měnící hranice vojenských újezdů.

„Olomoucký kraj nikdy nebyl proti optimalizaci újezdu, ale za podmínek, že se odstraní závady, které tam jsou zejména na infrastruktuře, jež je v havarijním stavu,” zdůraznil hejtman s tím, že podle jeho názoru by se mělo předání části újezdu pod civilní správu minimálně o rok odložit.

Ke zmenšení Vojenského újezdu Libavá má dojít podle návrhu zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy, stanovení hranic vojenských újezdů, o změně hranic krajů a o změně souvisejících zákonů, který loni v listopadu schválila vláda. Vojenský újezd Libavá se nyní rozkládá na ploše 32 733 hektarů, zmenšit se má o zhruba osm tisíc hektarů.

Na území s 1300 obyvateli mají vzniknout tři nové obce - Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Vyčlenění tak velké části bude stát podle odhadu z roku 2012 zhruba 800 miliónů korun, což jsou především náklady na opravy vodovodů, kanalizací i silnic, které musí provést armáda.

„Problém je v tom, že účinnost zákona má být od 1. ledna příštího roku a je jasné, že armáda opravy do tohoto data nestihne provést,” míní hejtman. Například místní cesty kraj podle Rozbořila převezme až poté, co budou opraveny, aby mohly být zařazeny do kategorie silnic 2. a 3. třídy, které spravuje.

Kraj má omezené možnosti

„Jde o to, že harmonogram prací jde ruku v ruce se zákonem. Pokud jej parlament schválí v první polovině letošního roku, jsme schopni veškeré práce provést včas. Pokud by byl schválen později, pak by se to nestihlo a v tom případě by byl vznik nových obcí o rok odložen,” sdělil Právu Petr Medek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Hejtman se obává mj. i toho, že unáhlené převedení tak velkého území vojenského újezdu pod civilní správu může výrazně zvýšit nezaměstnanost, protože většina místních lidí nyní pracuje pro armádu a Vojenské lesy a statky. „Pokud by přišli o práci, pak se budou obracet na kraj, aby jim pomohl. Ten má však jen omezené možnosti,” upozornil Rozbořil.

Na území je podle hejtmana třeba také zlikvidovat zbytky nevybuchlé munice, dát do pořádku znečištěné lokality či vyřešit financování provozu základní školy ve Městě Libavá, kterou nyní dotuje armáda.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě