V dřevařských závodech pracovalo kolem šesti set lidí
Volary – „Pracovalo nás tam zhruba šest set, takže ve chvíli, kdy závody skončily, byla to hrozná rána,” vzpomíná na Jihočeské dřevařské závody ve Volarech Jaroslava Krejsová z Volar, která v nich pracovala více než třicet let.
Vzhledem k tomu, že si vede záznamy o historii Volar, přesně ví, že Jihočeské dřevařské závody získaly tento název v roce 1955. „Od roku 1945 to byly Jihočeské dřevařské a nábytkářské závody. Od roku 1948 pak Šumavské pily. Od roku 1955 do 1990 zmíněné Jihočeské dřevařské závody, následně Šumavské dřevařské závody a než tu skončil provoz v roce 2004 úplně, měly zase jiného provozovatele,” vzpomíná Jaroslava Krejsová. Zároveň upřesňuje, že k závodům patřily i jesle a mateřinka. „V roce 1969 zahájily provoz závodní jesle, v roce 1978 pak mateřinka v sídlišti. Takže ve Volarech v tu dobu byly dvě mateřské školy,” vysvětluje. Závody měly ale také svoje vlastní zdravotní středisko. V roce 1979 byl počet zaměstnanců přesně 582.
MÁTE V ARCHIVU?
Příště představíme stavbu přehrady
Máte doma v archivu snímky z minulého století, z doby, kdy se začala stavět Husinecká přehrada? Přineste je do redakce, zavzpomínejte s námi na dobu, kdy rostly nové, moderní stavby v okrese.
Antonín Smola obyvatel, Volary „Místo, kde nyní sídlí firma ELIM s.r.o., je po generace Volarákům známá jako jesle. Ty spravovaly Jihočeské dřevařské závody Volary, aby maminky, které v nich pracovaly, měly po dobu zaměstnání kam umístit svoje děti.”