logo Silvarium tisk

(Jg)

V sobotu 8. června proběhne v rámci Bílokarpatských slavností jedinečná sportovní show, jejíž aktéři si bezesporu zaslouží velký obdiv. Představí zde ukázky ze sportovního odvětví timbersports series, sportu, v němž sportovní dřevorubci předvádí fyzicky a technicky náročné disciplíny s pilami a sekerami. Více přiblíží tento sport pravých chlapů osoba z nejpovolanějších, vicemistr světa a mistr Evropy Martin Komárek (na snímku), který do Uh. Brodu zavítá.

 

- Kdy se Timbersports objevil v Česku a jak jste se k němu vy sám dostal?

Do Evropy, konkrétně do Německa, se timbersport dostal před čtrnácti roky a já jsem byl jedním z prvních, který si to mohl zkusit. Vždycky mě bavilo sportovat, vyzkoušel jsem četnou řadu sportů a když jsem timbersport zkusil, poznal jsem, že je to přesně pro mě. Závodník musí být rychlý, musí mít sílu a musí zvládnout techniku jednotlivých disciplín.

- Na první pohled by se nezasvěceným divákům mohlo zdát, že na tom tzv. nic není, přesekat poleno, přeřezat kládu...

A to je velký omyl. Opak je pravdou. Timbersport je sportovním odvětvím, které vyžaduje jak dokonalou fyzičku, bezvýhradnou disciplinovanost, maximální soustředění a psychickou koncentrovanost, tak náročnou technickou průpravu, nehledě na to, že technické provedení jednotlivých disciplín má svá nezaměnitelná specifika. Fyzickou kondici můžete nabrat kdekoliv - v posilovně, v bazénu a podobně, ale techniku můžete vybrousit pouze v tréninku s dřevem. Tuto činnost nelze nijak simulovat na žádném trenažeru, takže jednotliví závodníci musí při trénování spotřebovat ročně až desítky kubických metrů dřeva. Dosažení nejvyšších met je běh na hodně dlouhou trať, hodně úsilí, dřiny a technického vypilovávání i těch nejmenší detailů záseků či řezů.

Sekera či pila není v tomto případě rozhodně pracovním nářadím, ale sportovním náčiním, které je technologicky uzpůsobené pro sportovní užívání. Díky své ostrosti, srovnatelné se žiletkami, jsou také nebezpečnými nástroji, takže nezbytnou podmínkou při provádění jednotlivých disciplín jsou přísná bezpečnostní opatření. Po stránce dovedností a techniky je nejtěžší disciplínou Springboard. Je to z toho důvodu, že závodník musí zvládat řadu technik a až gymnastickou hbitost. Sportovní dřevorubci k dosažení patřičné výšky užívají dvou prken (springboardů), která zaklíňují do vysekaných kapes na kmeni. První vysekávají ze země, druhou už z postoje na prvním prkně a teprve druhé prkno je základnou pro přesekávání samotného polena umístěného na vrcholu kmene ve výšce kolem tří metrů.

- Co bylo podnětem k uspořádání této dřevorubecké show právě v Uherském Brodě?

Uherský Brod leží na úpatí hřebene Bílých Karpat a protože jsme ukázky z timbersportu v této lokalitě ještě nerealizovali, jsme rádi za pozvání organizátorů Bílokarpatských slavností. Timbersport do tohoto prostředí vyloženě patří. Krásná příroda a kraj dřevorubců je určitě to, co spojuje náš sport. Sportovní ukázku provedu nejenom já, ale i Jan Svoboda z Liptálu, což je sedminásobný mistr České republiky. Všechny bych vás rád osobně pozval, neboť například ukázku s motorovou pilou Hot Saw o výkonu 72 koní můžete jinak zhlédnout pouze na vrcholných závodech Stihl Timbersports Series nebo právě u vás.

Kompletní exkluzivní rozhovor s vicemistrem světa a mistrem Evropy Martinem Komárkem najdete na www.idobryden.cz.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě