MAREK PRÁŠIL
Písek – Před deseti lety měla Správa Národního parku Šumava osmdesát koní, které využívala například ke stahování dřeva. S rekordním množstvím dřeva, které se na Šumavě těžilo na konci první dekády, ale koně nahradila těžká technika. Se zvířaty zmizeli i kočí, kteří se o ně starali. Národní park chce nyní koně na Šumavu vrátit. První dva páry připravují v píseckém hřebčinci. Školením tu projdou i budoucí kočí. Školící středisko vede Martina Krejčí.
* Jak takový rekvalifikační kurz na kočího vypadá?
Rekvalifikační kurz kočí v lesní těžbě trvá 150 hodin. Zájemce čeká teorie i praxe. Dostane se jim základů anatomie, výcviku koní a informací o krmení. V podstatě vše, co se týká koní od a až pod zet. V praktické části si pak vyzkoušejí i stahování dřeva z lesa. Spolupracujeme v Lesy města Písku. V plánu je pak i zkouška přímo na Šumavě. Jde přeci jen o výrazně jiný terén. Navíc si práci vyzkouší přímo v místě, kde ji budou pak vykonávat. Výcvik vede Jiří Zasadil a praktickou část Jiří Ptáček.
* Kdy počítáte, že začne školení prvních kočí?
První kolo mělo začít 20. května. Zatím nás kontaktovalo dvanáct zájemců, kteří se o kurz zajímali, nikdo se však ještě nepřihlásil závazně. Počítáme tedy spíše se zkrácenou variantou, která začne někdy v průběhu června.
* Kurz je otevřen pro kohokoliv?
Ano, v první vlně však počítáme, jak deklaroval ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek, s pracovníky parku. Mělo by se jednat o čtyři až šest lidí. Kurz ale budeme otevírat vždy podle zájmu. Vypíšeme termíny, do kterých se budou moci zájemci přihlásit. Otevírat kurz pak budeme podle zájmu. Oslovili jsme s nabídkou i ostatní české Národní parky Krkonoše, Podyjí, České Švýcarsko, i od nich jsou případní zájemci pochopitelně vítání.