(glo)
UHERSKÉ HRADIŠTĚ Ještě v březnu začne v Kněžpolském lese nedaleko Uherského Hradiště velké kácení. Z lužního lesa, kde jsou dnes dvě přírodní rezervace Kanada a Trnovec, by měl zcela zmizet jeden druh. Jde o javor jasanolistý, který tu nikdo nezasadil a v lese se v posledních letech rozšířil jako náletová dřevina.
„Je to druh původem z Ameriky, který sem byl před lety zavlečen a postupně se z něho stala plevelná dřevina, která vytlačuje některé místní druhy,” řekl Jaroslav Hrabec, vedoucí krajského oddělení ochrany přírody a krajiny. S jasanem javorolistým bojují lesníci, zemědělci či zahrádkáři, ale také ti, kdo se starají o zeleň ve městě.
„Tento les je ve své původní podobě z lesnického hlediska velice pěkný. Expanzivní javor jasanolistý ale jeho podobu znehodnocuje,” přiblížil Květoslav Fryšták, šéf odboru životního prostředí na radnici v Hradišti. Javor jasanolistý nemá pravidelný kmen, takže ani dřevo z něj není dobře zpracovatelné.
Kácení, které má stát celkem okolo tří milionů korun, se dotkne víc než 300 stromů. Začít se s ním mělo už v únoru. Zpozdí se proto, že firma, která výběrové řízení vyhrála, nakonec odstoupila. Hotovo by mělo být do konce roku 2015.
I když se začne v Kněžpolském lese kácet, nebude vstup do něj nijak omezen. Dřevorubci budou pracovat do konce dubna a pak zase přes zimu. „Během té doby se také les bude chemicky ošetřovat a musejí se odstranit i takzvané výmlatky, aby se náletová dřevina vzápětí nerozšířila znova,” uvedl Hrabec. Do volných míst po jasanech javorolistých vysadí některé z původních druhů – dub, jasan nebo jilm.
Pokud by náletový strom nechali dál bez zásahu, ohrozil by i některé chráněné druhy menších rostlin. Týká se to sněženky podsněžníku, která je evropsky chráněným druhem, či plicníku, dymnivky nebo medvědího česneku.