Milan Vojtek
Vrby v centru Břeclavi, které zatím odolaly útokům bobrů, dostanou šanci přežít. Před zuby přemnožených hlodavců je má ochránit pletivo. Část stromořadí ale možná půjde k zemi.
Dva stromy na pravém břehu Dyje mezi centrem města a železničním mostem, které bobři notně nahlodali, možná nemine pokácení. Bobr si je oblíbil natolik, že při opakovaných ničivých nájezdech k nim vyšlapal od vody vlastní chodníček a navzdory poloze kousek od samého centra města je nahryzal.
Další ale dostaly šanci přežít. Před ataky hlodavce je chrání pletivo. „Já nechápu, proč nemohlo být kolem všech stromů. Pletivo na nábřeží chránilo jen některé vrby a ty, u nichž nebylo, se staly terčem útoků bobrů. Kdyby byly oplocené, nemusely padnout,” zlobí se žena z Břeclavi, která Právo na problém upozornila.
Stromořadí je sice oblíbeným charakteristickým prvkem nábřeží, leč provázejí ho složité vlastnické vztahy. Část patří městu, část se sypanou hrází by měla patřit Povodí Moravy, k jeho údržbě se ale již řadu let hlásí město, které před lety provedlo i razantní omlazovací řez. Osud stromů řeší obě strany společně.
Bobry mají odradit od útoků na stromy i větve z padlých a ořezaných vrb. Zástupci města předpokládají, že zůstanou ležet na břehu. Mají dát bobrům materiál, na kterém se vyřádí, když kmeny chrání pletivo. „Co se týče stromů na nábřeží, dojde u některých k ořezu, a pokud to nebude vadit Povodí Moravy, nechají se na zemi větve, aby bobr měl co okusovat,” potvrzuje záměr radnice referentka vnějších vztahů Eliška Windová.
Pokud ale přijde velká voda, vezme větve z mezihrázního prostoru s sebou. Zatím ale mohou být náhradním cílem řádění bobrů. Někdejší teze ochránců přírody, že bobři likvidují jen živé dřevo, vzaly za své. „Na Černé Dyji, kde se plavíme, jsme před časem opravovali dřevěný most. Jeho části nakousal bobr,” potvrdil Jaroslav Martinek, který provozu lodní dopravy pomáhá i svým potápěčským uměním. Nucenou likvidaci nahlodaných stromů nesou místní těžce. Přece jen, vrby jsou za dlouhá léta již typickou součástí nábřežní scenérie. „Bylo by dobře, kdyby tam zůstaly a kdyby je dosázeli,” shodují se Právem oslovení lidé. Naopak by se většina klidně rozloučila s bobry. „Škodí. Není to ani původní druh, je to kanadský bobr. A místo aby se řešilo jeho přemnožení, musí se utrácet milióny za nápravu škod, které tropí,” říkají lidé.