MICHAEL POLÁK
Ralsko – Nelegální spoušť nezůstane bez odezvy. Případem zdevastovaných krajských pozemků poblíž letiště v Hradčanech uvnitř bývalého vojenského újezdu Ralsko se bude zabývat kriminální policie. Liberecký kraj totiž podal trestní oznámení.
Zhruba šest hektarů lesních náletů tady podle všeho zcela nelegálně vytěžila soukromá firma Slaten, jejímž většinovým vlastníkem je českolipský podnikatel Vladimír Grösser. Z krajských pozemků, kde ještě na jaře stával les, udělala Grösserova firma bez vědomí Libereckého kraje měsíční krajinu s krátery a pohořím. V části pozemků firma také skladuje stavební suť z rozdrcených ruin objektů po sovětské armádě. S ukradeným dřevem i sutí firma dál obchoduje.
„Předpokládaná škoda je tak rozsáhlá, že případ rovnou přebírá Služba kriminální policie a vyšetřování,” řekla Ivana Baláková, mluvčí policie na Českolipsku.
Na to, co se děje na krajských pozemcích uvnitř Ralska, upozornil Českolipský deník už před dvěma týdny.
Krátce poté podala Krajská správa silnic, jež spravuje krajské pozemky v Ralsku, v zastoupení Libereckého kraje trestní oznámení.
„Mohu to potvrdit,” uvedl včera pro Deník Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic.
Škodu Liberecký kraj odhaduje na tři sta tisíc korun. Podle policie měl lesní porost ze zhruba šesti hektarů dvou krajských pozemků zmizet mezi 1. květnem až 8. červencem letošního roku. „Někdo lesní porost vykácel a poté dřevo odcizil. Pokud bude pachatel dopaden, hrozí mu až pět let vězení,” upřesnila Ivana Baláková.
Že za likvidací lesa v Ralsku stojí právě stavební firma Slaten a podnikatel Grösser, je nasnadě. Redaktoři Deníku před dvěma týdny Grössera přímo na pozemcích osobně zastihli a že je zplanýrovaná krajina jeho aktivitou později nepřímo potvrdila také Krajská správa silnic.
„Bohužel vím o tom, co se tam děje. Žádnou smlouvu s panem Grösserem nemáme,” řekla Jitka Poláková, která má na Krajské správě silnic oblast Ralska na starosti.
300 kubíků dřeva
Vladimír Grösser, který žije v Dobranově u České Lípy, s novináři nekomunikuje.„Vy jste ti poslední, komu bych se svěřoval,” reagoval na dotazy před dvěma týdny, když si přijel zkontrolovat „své” krajské pozemky. Později všechny pokusy o telefonní kontakt pokaždé vytípnul. Stejně reagoval také včera.
Pokácené lesní nálety, patřící Libereckému kraji, si Grösserova firma svázala do snopů a dřevo, které jí nikdy nepatřilo, nabízí na takzvaný energetický štěp.
„Velmi střízlivým odhadem bych řekl, že si přišli tak na tři sta kubíků dřeva.
A pokud kubík zobchodují okolo tisíce korun, tak jenom na těch náletech proteklo Libereckému kraji tři sta tisíc korun mezi prsty,” odhadoval velmi přesně už před dvěma týdny Jaroslav Sluka, majitel pily na hradčanském letišti.
Podnikatel Grösser o krajské pozemky, které mezitím úplně zničil, eminentně stojí, protože by tady rád rozjel velkou těžbu písku. „Víme o tom, že takový zájem tady opravdu je,” potvrdil už dříve radní Libereckého kraje Josef Jadrný, zodpovědný za oblast životního prostředí. „V radě jsme to ale dosud neprojednávali a v každém případě by našemu stanovisku předcházela široká diskuse. Navíc o těžbě by rozhodoval báňský úřad.”
Trestní stíhání není pro Vladimíra Grössera ničím nepoznaným. Podnikatel, který pochází z rodiny normalizačního diplomata a díky tomu má úzké vazby na Čínu a Vietnam, je už nyní za prohřešky z minulosti nepravomocně odsouzený na sedm let odnětí svobody, jeho jméno také figuruje ve vyšetřování tzv. Toflova gangu. Je také podezřelý z vytunelování společnosti Zemtex stav, která chtěla na Ploužnici vybudovat betonárku.
***