Pardubický kraj – Jsou to děsivá čísla. Smrkové lesy postupně mizí z povrchu zemského. Vloni lesáci vytěžili kvůli kůrovcové kalamitě nejvíc dřeva za čtvrtstoletí, letos to bude ještě více. Nemá ho ani kdo zpracovat, hnije na hromadách u cest a jeho cena klesla na polovinu. „Všichni jsme v obrovských ztrátách. Celorepublikově podle odhadů dosahují 40 miliard korun, stát nám přispěje ale jen maximálně pěti miliardami," řekl šéf chrudimských městských lesů Zdeněk Odvárka. Lesníci připomínají, že kůrovcová kalamita není důvodem současné situace, ale pouze důsledkem. „hlavním problémem je sucho a teplo posledních let. Jimi oslabené stromy jsou pak pro kůrovce snadným soustem. Podívejte se z okna... Copak tohle je leden? Spíš říjen nebo listopad," podotkl Odvárka.
Celý článek najdete v Deníku.
Komentáře
Srážkově nadprůměrný rok 2019 i květen a červen 2020 kalamitu zpomalily, ale ve spoustě porostů jen brouk čeká na oteplení a trvalé vyjasnění. Zdravý smrk může odolávat i tři roky, ale pak stačí jedno suché a teplé jaro a uschne půlhektar plantáže naráz.
Lidi nejsou a nebudou. Nejsou peníze na jejich zaplacení, pily nemají zájem o dřevo za pro majitele rozumnou cenu. Pokud mám půlhektar lesa, dostanu za dřevo tak málo, že po odečtení nákladů na těžbu a se zahrnutím vší byrokracie kolem si to spousta majitelů rozmyslí.
Smrk bude ocházet postupně, mezitím bude podrůstat stanovištně odpovídajícími dřevinami. V Beskydech se "nárazový" scénář z Vysočiny opakovat nebude. Buk i jedle mají letos semenný rok, totéž smrk, pro který to bude ale v případě letního sucha poslední hřebík do rakve.