Marek Kerles
ČESKÉ BUDĚJOVICE Lesnické zásahy v Národním parku Šumava nepoškozují chráněnou přírodu, ale naopak brání její devastaci.
Tak zní odpověď ministra životního prostředí Tomáše Chalupy na ostrý dopis, který mu z Bruselu poslal Janez Potočnik.
Eurokomisař zodpovědný za oblast životního prostředí pohrozil Česku, že pokud nezastaví na Šumavě kácení stromů i v oblastech, které by měly být ponechány ryze přírodním procesům, Brusel může zahájit správní řízení pro porušení evropských směrnic.
„My jsme ale přesvědčeni o tom, že žádnou směrnici o ochraně přírody v evropsky chráněných lokalitách Natura 2000 neporušujeme. Právě naopak. Pokud bychom nezasahovali proti kalamitně přemnoženému kůrovci, vedlo by to k devastaci, nikoliv zachování chráněných území,” reagoval na dopis mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.
Úřad podle něj v tomto duchu připravuje oficiální odpověď do Bruselu.
Komisař Potočnik zaslal ministru Chalupovi vytýkací dopis na základě stížnosti, kterou mu loni poslali čeští ekologičtí aktivisté kvůli kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. I když se desítky aktivistů snažily bránit dřevorubcům v práci vlastními těly, správě parku se většinu vyznačených smrků přesto podařilo porazit. Letos správa sice část stromů na stejném území jen odkorňuje nastojato, další část se ale chystá znovu pokácet. A aktivisté proto opět hrozí blokádou. „Pana komisaře Potočnika rádi přivítáme na Šumavě, aby se sám přesvědčil, že tyto zásahy jsou nutné právě k zachování současné podoby chráněných šumavských lesů,” uvedl Vitík.
Někteří vědci a ekologové však tvrdí, že si ministerstvo dopis Janze Potočnika mylně vyložilo jako nějaký příspěvek do diskuse.
„Přitom se jedná o oficiální výzvu k okamžitému zastavení kácení v bezzásahových zónách. Když ji Česko nesplní, může mu hrozit až pozastavení evropských dotací,” tvrdí předseda stínové vědecké rady Národního parku Šumava Jakub Hruška.