MAREK LAJTKEP
Jižní Morava – Na jedenatřicet a půl stupně Celsia vystoupala včera podle Tomáše Púčika z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu rtuť teploměru v Brně. Bylo tam nejtepleji z jižní Moravy a udeří ještě větší vedra. V takovém počasí stačí jen pár minut a dítě v nevětraném autě podle zdravotníků zkolabuje. Kvůli extrémnímu suchu navíc hrozí požáry. Brněnský deník Rovnost vybral několik problémů, se kterými se jižní Morava v současné době potýká. A přináší rady, jak jim čelit.
HROZBA POŽÁRŮ. Kvůli dlouhodobému suchu hasiče zaměstnává v těchto dnech mnoho požárů trávy. „Od prvního června jsme jich likvidovali sedmapadesát. Loni jich za stejné období bylo o rovných dvacet méně,” porovnal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Hasiči doporučují, jak se chovat. „Především platí zákaz vypalování trávy a dalších porostů. Je sice celoroční, spousta lidí to ale nedodržuje. Za porušení zákazu přitom hrozí až pětadvacetitisícová pokuta,” varoval mluvčí hasičů. Pokud už se člověk rozhodne oheň rozdělat, měl by dodržovat několik pravidel. „Především je nutné od ohně neodcházet a hlídat ho. Lidé u táboráku by měli také mít neustále po ruce něco, čím lze plameny uhasit, například kbelík s vodou. Hodit se může i deka, kterou lze menší požár udusit,” poradil Mikoška.
Lesníci si nicméně přejí, aby oheň ve vyschlých porostech raději nikdo nerozdělával. „Otevřený oheň je nyní velmi nebezpečný. Obyvatelé obcí v blízkosti lesa musejí být opatrní i při běžné práci. Už malá jiskra může způsobit velké neštěstí,” obává se vedoucí brněnské lesní správy Pavel Jordán.
Doplnil, že s přemnožením kůrovce nebo jiných škůdců, kterým sucho vyhovuje, zatím lesníci potíže nemají.
PONIČENÉ SILNICE. Vedra působí první potíže silničářům. Vysoké teploty ničí cesty. „Na silnicích nižších tříd jsme už zaznamenali takzvané pocení silnic. Asfalt se odděluje od štěrku a tvoří na povrchu malé louže, které se pak autům velmi snadno nalepí na kola. Musíme to pak opravovat,” upozornil provozní náměstek ředitele jihomoravských silničářů Alois Vybíral. Teplo nesvědčí ani silnicím vyšších tříd. „Pokud asfaltový koberec změkne, auta v něm snadno vyjezdí koleje. Opravy jsou pak velmi drahé,” dodal Vybíral.
Teploměry bedlivě sledují také železničáři. Teplo totiž poškozuje i vlakové tratě. „Hlavně starší typy výhybek mají problémy a musíme je opravovat. V extrémním případě může teplo dokonce zkroutit i koleje. Letos se nám to zatím naštěstí nestalo,” informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.
Doplnil, že v případě potřeby má podnik v záloze pohotovostní čety, které jsou schopné problémy rychle odstranit. ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY. Horka mohou ohrozit lidské zdraví. Pokud si člověk nedá pozor, hrozí mu přehřátí. Stačí přitom málo. „Problémy můžou nastat velmi brzy. Důležité je tedy především dost pít,” doporučila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Ne každý nápoj je ale vhodný. Lidé by se měli vyvarovat hlavně alkoholu. „Nejlepší je buď zcela čistá voda, nebo neslazené minerálky či čaje,” upozornila Zuchová.
Kolem poledne a brzy odpoledne je podle ní nejlépe vůbec nevycházet z domu. Venku pomůže pokrývka hlavy, která člověka před přímým sluncem aspoň trochu ochrání. Varovala také před pobytem v zavřených autech. „Pokud zůstane člověk v nevětraném autě,můžezkolabovat doslova za pár minut. Teploty tam jsou mnohem vyšší než venku,” zdůraznila mluvčí.
Dobře snáší vedra zvířata v brněnské zoo. „Jejich srst v zimě hřeje a v létě chladí. Jen lední medvědi dostávají do výběhu kostky ledu jako obvykle,” řekla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. PLNÁ KOUPALIŠTĚ. Současné počasí naopak vyhovuje provozovatelům koupališť. K nim se lidé zmožení horkem doslova hrnou. „Denně přijde kolem patnácti set až dvou tisíc lidí. Jsme tedy spokojení,” pochvaloval si třeba ředitel sportovního areálu na brněnské Kraví hoře Evžen Hrubeš.
Jak čelíte vedrům?
Diskutujte na www.rovnost.cz