Národní park Šumava z pohledu médií komentoval mediální kritik Vladimír Just. Nelíbí se mu jednostrannost.
Zatímco odpůrci bezzásahovosti v nejvzácnějších zónách Národního parku Šumava jsou moderátory veřejnoprávní televize titulováni „pane doktore” nebo „pane inženýre”, odborníci, kterým se zásahy v těchto zónách nelíbí, jsou oslovováni bez titulů, jen jménem, nebo se o nich hovoří jako o aktivistech. V pražské kavárně Sicily to nedávno uvedl profesor Vladimír Just, který se Šumavě věnuje z pohledu kritika médií.
Tím, jak média o Šumavě informují, se Just začal zabývat již v devadesátých letech. Tehdy viděl, jak jsou z lesa nekontrolovatelně odnášeny stromy, které tam měly zůstat ležet. Média o tom mlčela. Následně mu vadilo, jak média - včetně veřejnoprávních - předloni informovala o protestech proti krokům vedení národního parku, které nechalo kácet i ve vzácných zónách. Média ale podle něj opomněla, jak protesty začaly - že pět renomovaných vědců po marném úsilí vyzvalo k občanské neposlušnosti.
ČEZká republika
Justovi se též kupříkladu nelíbí, že média hojně informovala o trestním oznámení podaném na ministerstvo životního prostředí kvůli krokům někdejšího ministra Martina Bursíka (SZ), který situaci řešil po orkánu Kyrill. O tom, že soud po letech vyhrál, ale většinou vládlo mediální ticho.
Just nepovažuje za korektní ani ankety, které jsou ve veřejnoprávních médiích - podle jeho názoru jsou otázky účelově formulovány. Stejné je to podle něj i v jiných ekologických otázkách. „Jsme prostě ČEZká republika,” uvedl s narážkou na to, že informace v médiích jsou podle jeho názoru většinou v souladu se stanovisky energetického gigantu ČEZ.
V této souvislosti kritizoval, že má být ve veřejnoprávní televizi zrušen ekologicky-kritický pořad Nedej se. Just patří k iniciátorům záchrany pořadu.
Mediální kritik připomněl slova německého pravicového politika Edmunda Stoibera, jenž o Bavorském lese, který je s Národním parkem Šumava spojen, řekl, že potomci by nepochopili, kdyby současníci to jedinečné divadlo zrození a smrti, které předvádí příroda, zrušili. Ve vzácných zónách Bavorského lesa se už pětatřicet let do procesů přírody nezasahuje.
Kůrovec je mediální floskule
Just hovořil také o floskulích, je totiž autorem několika slovníků floskulí - podle něj se v médiích neustále hovoří o nebezpečí kůrovce, který se dokonce stal mediálně nejfrekventovanějším živočichem. Floskule má podle něj jen zastínit skutečnost. „Jde totiž o jiné zájmy, třeba o těžbu dřeva,” řekl. To potvrdil i přítomný profesor Josef Fanta, který se národními parky léta zabývá a pomohl kupříkladu Krkonoším. Podle jeho názoru se v ČR příliš klaníme trhu, který podle něj ale vše nevyřeší.
Besedu, kterou navštívilo asi šedesát lidí, včetně bývalého ministra Bursíka či někdejšího šéfa šumavského národního parku Aloise Pavlička, moderoval prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Uspořádala ji Strana zelených v Praze 1, které předsedá Kateřina Jacques.
Národním parkem Šumava se bude zabývat i Poslanecká sněmovna, vláda totiž na návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) prosazuje speciální zákon, kteří mnozí odborníci na ekologii považují za likvidační.
Podle Bursíka by zákon „v důsledku vedl ke zrušení Národního parku Šumava a ničení zdejší unikátní přírody, které by vedlo k poklesu zájmu turistů o toto území”. Vedle přírody by podle něj zásadní škody utrpěla také místní šumavská ekonomika.