Zdeněk Valný
ÚHEL POHLEDU
Nový šéf Lesů ČR Szórád není takový pan Čistý, za jakého ho vydává ministr zemědělství
Marian Jurečka, majitel zdravého selského rozumu, se nám pěkně vybarvuje. I tak lze vnímat jeho počínání s Lesy ČR, do nichž instaloval Daniela Szóráda. „Je zárukou, že Lesy přestanou být dojnou krávou,” uvedl nového ředitele. Že je Szórád věrným obhájcem sedláky odmítaného prodeje dříví „nastojato”, jenž umožnil vydojit z Lesů miliardy do soukromých kapes, ministrovi nevadí.
„Poskytuje detailní evidenci prodávané hmoty,” hájil Szórád z odboru obchodu LČR šibalský systém (Lesnická práce, 2000). Že evidenci i přiřazování cen provádí sám kupec dříví - těžební firma, již pominul. A tak se v týmu tehdejšího šéfa Lesů Jiřího Olivy podílel na tvorbě závoje klamu, za nímž se kradlo jako v samoobsluze bez pokladního. A kde nebylo žalobce, nebylo ani soudce. „Zlaté časy,” vzpomínají zbohatlíci. Ani ceny se nesoutěžily, ale počítaly u Szóráda v Excelu. „Ceníky dříví jsou výsledkem kalkulace možných tržeb a vzájemně uznatelných nákladů,” hájil Szórád podivné obchody. Včetně „záporných” cen dříví, kdy kupec neplatil Lesům, ale ony jemu. Někdy až 1200 Kč za kubík. Dalších 600 Kč inkasoval z jeho předprodeje. Jak z minusových cen odváděly Lesy DPH, zůstává záhadou. Každopádně i u toho byl Szórád, stejně jako u „zpětného odkupu dřeva” přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost, který v roce 2003 šetřil a odsoudil NKÚ se zjištěním úniků desítek milionů.
Pouhý zaměstnanec I kvůli nim a tragickým ziskům Lesů skončil tehdy Oliva. To už byl však Szórád i s informacemi na výdělečnější straně podivné symbiózy - u největšího překupníka státního dřeva CE Wood. S důvěrou tajemných vlastníků v něm vydržel až do jeho krachu. Šéfoval dceřiné Hanušovické lesní, pokračoval v představenstvu Foresta Wood či Allwood, dnes ALW. Ten vlastní anglická Tarling Financial Consulting Limited z londýnského Lawford House. To je tam, kde policie hledala firmu Deeside Service Solutions, na jejíchž účtech skončilo 135 milionů korun z kauzy ProMoPro. Sídlí v něm i Kendall Systems Limited, na jejíž účet měly odejít stovky milionů korun z předražených IT zakázek Lesů. „Byl jsem pouhý zaměstnanec,” dává dnes ruce pryč od vlastníků CE Wood Szórád. Už za jeho éry dlužil CE Wood 200 milionů Lesům. A dluží dosud. Bomba pod Jurečku i vládu „Lesy ČR jsou státní časovanou bombou,” řekl Jurečka v říjnu 2012. A měl pravdu. Popsala ji i BIS: mocensko-podnikatelské klany nejprve ovládnou personálie ministerstva zemědělství a LČR a poté jejich obchodní aktivity. Že si „bombu” nechá úkolem celostátního výboru KDU-ČSL podsunout přímo pod sebe stylem „Chceme MZe, anebo trojkoaliční projekt odpálíme”, za něj naplánoval Jiří Čunek. „Já jsem výboru navrhl usnesení, abychom požadovali resort zemědělství,” přiznal Právu (19. 12. 2013). Důvody uvedl mnohé, o Lesích ani slovo. A přitom téma Lesů je mu tak blízké. V roce 2009 umožnil Právu nahlédnout do studie „Právní souvislosti tržního postavení Lesů ČR jako účastníka hospodářské soutěže”. Chtěl ji probrat s ministrem. Zpracovala mu ji spřátelená vsetínská Foresta SG. Ta od éry ministra Luxe těží z IT zakázek MZe i Lesů,a má tak přístup i k citlivým datům. Dříve patřila křišťálově průhledné Foresta Group, v níž figurovali i Ukrajinci, přejmenované na XANTHIN. Sice nemá zaměstnance, zato má závratné základní jmění - půl miliardy korun. I XANTHIN spoluvlastnila londýnská firma a od roku 2009 ho ovládá bahamská Tayside Company Limited. Nitek však z XANTHIN vede víc, přes dopravce k bývalému obchodnímu řediteli Lesů Václavu Třeštíkovi či k Foresta House aj.
A jsme opět ve spřízněném prostředí Daniela Szóráda a zkrachovalců CE Wood či Less. Za oběma expartnery Lesů zůstaly stamilionové dluhy či účelové soudy se státem omiliardy. U jednoho z nich svědčil ve prospěch žalující strany i Szórád. „Ano, svědčil jsem v Paříži,” přiznal na dotaz ČT poté, co MZe informaci zamlžovalo. Též Szorádovy konkurenty z loňského výběru šéfa Lesů, v němž radila Jana Nagyová, jako Víta Zgarbu z Foresty SG či Pavla Indru a Václava Šebka, exmanažery CE Wood, formovala stejná nika.
Bez ztráty kytičky „A on byl jeden z těch, kteří vyšli naprosto nejlépe, respektive nemá žádné vazby na nějakou šedou zónu nebo na nějaké klientelistické prostředí. Prověřováním BIS prošel bez ztráty kytičky,” hájil Jurečka Szóráda, přicházejícího již z polské IKEA. „Budu se muset obklopit personálem, který mi v tom pomůže,” doplnil Szórád k záměru transparentně hospodařit. „Přiznám se, že neznám současný personál,” tvrdil na brífingu poté, co v sídle Lesů pozdravil bývalé kolegy. Na prvním místě náměstka Indru, exmanažera CE Wood.
A tak, chtěl-li Marian Jurečka v roce 2012 obsadit vedení Lesů „jinak než podle klíče spřátelených vazeb”, nezbývá než věřit, že záměru jako ministr posloužil dobře, a doufat, že „kytičku” u BIS neztratí on sám...